InstagramFacebookYoutube
Tréning

Prečo a ako sa venovať rozvoju balansu vo vašom tréningu?

4. 9. 2023
Prečo a ako sa venovať rozvoju balansu vo vašom tréningu?
Venujete sa posilňovaniu a kardiovaskulárnemu tréningu. Snažíte sa každý deň hýbať. Venujete však priestor aj zlepšovaniu svojej rovnováhy? Pridať do svojho tréningového snaženia cieľavedomé cvičenie podporujúce rozvoj balansu je dôležité.

Prečo je rozvoj balansu dôležitý?

Dobre rozvinutá rovnováha je dôležité pre správne držanie tela a zlepšenú stabilitu kĺbov, no zefektívňuje aj precvičovanie svalov, zlepšuje odolnosť voči úrazom a podľa výskumov aj podporuje dlhovekosť.

Na prvý pohľad sa tréning na rozvoj balansu môže zdať ako komplikovaná vec, no v skutočnosti tomu tak nie je. Balančný tréning môže byť aj súčasťou vášho bežného tréningu, ak si do neho zaradíte vhodné cviky, ktoré stimulujú aj menšie balančné svaly.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako zlepšovať balans vašimi tréningmi?

Balans môžete trénovať jednoducho a efektívne. A hoci ste niekde mohli vidieť tréning na BOSU, nestabilný podklad nie je nevyhnutný. Samostatný tréning mu môžete venovať aj doma s cvikmi, ako sú výpady, pochody na mieste, úkroky do strán, zakopávania v stoji, výstupy na lavičku/stoličku a o jeho rozvoj sa postará aj obyčajné státie na jednej nohe.

Ak sa už pravidelne venujete posilňovaniu a balans chcete brať vážne, stačí v silovom tréningu vsádzať viac na cviky, ktoré sú unilaterálne – pri pohybe cviku vždy využívajú len jednu končatinu naraz.

Výnimkou môžu byť mŕtve ťahy či angličáky (burpees), ktoré síce robíte na dvoch nohách, no majú pozitívny vplyv na svaly podporujúce rovnováhu. Inak sa hodí venovať pozornosť napríklad bulharským drepom na jednej nohe, výpadom, výpadom v chôdzi či farmárskej chôdzi.

Na záver je dôležité poznamenať, že ak sa vyberiete cestou zlepšovania svojej rovnováhy, mali by ste mať na mysli aj to, že existuje riziko pádu. Hoci sa môže zdať malé, nemali by ste na to zabúdať a mať pri cvičení okolo seba dostatok miesta, aby vás neohrozilo nejaké vybavenie miestnosti. Ak cvičíte doma, zraniť vás môže roh nábytku, kvetináče či dokonca detské hračky.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist