InstagramFacebookYoutube
Výživa

Toto je 6 prekvapivých prínosov sladkých zemiakov

5. 9. 2023
Toto je 6 prekvapivých prínosov sladkých zemiakov
Sladké zemiaky sú chutné, všestranné a výživné. Na šesť ich prekvapivých prínosov poukázala Erica Julsonova z magazínu Healtline.

Sú mimoriadne výživné

Sladké zemiaky sú skvelým zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov. 100 gramov pečených sladkých zemiakov so šupkou obsahuje len 90 kalórií, ale aj 2 gramy bielkovín, 3,3 gramu vlákniny, viac ako stop percent dennej potreby vitamínu A, 22 % dennej potreby vitamínu C a mangánu, 17 až 18 % dennej potreby medi, vitamínu B6 a kyseliny pantoténovej. Nájdete v nich aj draslík a niacín.

Podporujú zdravie čriev

Pre vysoký obsah vlákniny a antioxidantov sú sladké zemiaky perfektnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú maž zdravý tráviaci systém. Uľahčujú veľkú potrebu, spevňujú črevá, znižujú riziko rakoviny, infekčnej hnačky či syndrómu dráždivého čreva.

Článok pokračuje pod reklamou


Môžu mať protirakovinové účinky

Štúdie na zvieratách ukázali, že antokyaníny a iné antioxidanty obsiahnuté v sladkých zemiakoch môžu chrániť pred niektorými druhmi rakoviny, vrátane močového mechúra, hrubého čreva, žalúdka a pŕs. Na ľuďoch však tieto vplyvy ešte testované neboli.

Podporujú zdravie očí

Sladké zemiaky sú mimoriadne bohaté na betakarotén, ktorý je aj zodpovedný za ich farbu. V tele sa mení na vitamín A, ktorý je prospešný pre váš zrak. Ochranu očných buniek pred poškodením poskytujú aj antokyaníny.

Môžu prospievať mozgu

Nie je stopercentné isté, či bude účinok rovnaký aj u ľudí, no štúdie na zvieratách ukázali, že sladké zemiaky podporujú zdravie mozgu redukovaním zápalov a predchádzaním duševného úpadku.

Posilňujú imunitný systém

Vitamín A je veľmi dôležitý pre imunitný systém človeka a sladké zemiaky ho poskytujú viac než dosť. Posilňujú aj tráviaci systém, pričom platí, že zdravý tráviaci systém vedie aj k silnejšej imunite.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist