InstagramFacebookYoutube
Výživa

Najlepšie i najhoršie druhy mäsa

19. 9. 2023
Najlepšie i najhoršie druhy mäsa
Nevyhýbate sa vo svojej strave mäsu? Nevyčítame vám to. Aj mäso má svoje miesto vo vybalansovanej výžive. Nie všetky druhy však majú rovnaký prínos pre naše zdravie. Ktoré uprednostňovať a ktorým sa vyhýbať?

Mäso je vo všeobecnosti vítané v našej strave, pretože nám poskytuje kvalitné bielkoviny. Okrem toho však obsahuje aj cenné mikroživiny, ako sú vitamín B12 či železo.

Najlepšie druhy mäsa

Vo všeobecnosti sú najlepšími druhmi mäsa tie najchudšie, ktoré obsahujú najmenej tukov. Morčacie mäso bez kože je jedno z tých, ktoré to spĺňajú. Je aj skvelým zdrojom vitamínu B6 a niacínu, ktoré sú prospešné pre srdce, trávenie, energiu či mozog. Hoci nie sú až také chudé ako ostatné časti, morčacie stehná obsahujú aj železo, ktoré je cenné pre srdcovocievne zdravie.

Článok pokračuje pod reklamou


V prípade kuracieho mäsa sú najlepšie prsia bez kožky, ktoré sú na tom nutrične podobne ako tie morčacie. Biele mäso obsahuje aj fosfor a riboflavín. Ide o populárny druh mäsa pre tých, čo sa snažia mať pod kontrolou svoju hmotnosť.

Z bravčového mäsa sú najlepšími voľbami panenka, karé alebo pečienka. Hovädzie mäso nemá dobré renomé, no aj u neho sú vhodné možnosti pre zdravú stravu – ide najmä o chudé časti v stehne alebo sviečkovici. Najlepšie je konzumovať to z kráv odchovaných na pasienkoch, ktoré napríklad obsahuje aj viac vitamínu E.

Najhoršie druhy mäsa

Vo všeobecnosti platí, že zlými voľbami sú spracované druhy mäsa, ako sú udeniny, šunky, salámy či párky. Tieto druhy by ste sa mali obmedziť, pretože zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva. Obsahujú veľa nasýtených tukov a sodíka, ktorý môže zvýšiť riziko srdcovocievnych problémov či cukrovky. Spálené mäso akéhokoľvek druhu môže zase zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny.

Samozrejme, zo zdravotného hľadiska je dobré vyhýbať sa aj tučným druhom mäsa, ktoré môžu zvýšiť hladinu zlého cholesterolu a prispievajú k rozvoju srdcovocievnych ochorení. Ide aj o hovädzie stejky, bravčové rebrá a slaninu, hydinové stehná a kožku. Úplne sa ich v strave vzdať nemusíte, ale ich príjem obmedzujte.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist