InstagramFacebookYoutube
Tréning

Toto sú najdôležitejšie cviky pre budovanie svalov u mužov

18. 9. 2023
Toto sú najdôležitejšie cviky pre budovanie svalov u mužov
Ak chcete vybudovať mohutnú alebo vyšportovanú postavu, musíte budovať svaly. A nie je tajomstvom, že svaly sa budujú posilňovaním. Nie všetky cviky sú však rovnako efektívne. Ktoré sú pre svalový rast najdôležitejšie?

Každý tréningový program by mal vsádzať na tie najefektívnejšie cviky pre hornú, strednú i dolnú časť tela, či už využívajú jednoručky, obojručnú činku, stroje alebo vlastné telo. Pre rast je optimálne cvičiť ich v 8-12 opakovaniach v troch až štyroch sériách dvakrát do týždňa.

Vysnívané telo vám pritom pomôže vybudovať najmä týchto sedem cvikov:

Článok pokračuje pod reklamou


Drepy – často sa označujú za kráľa cvikov. Stimulujú každý významný sval v dolnej časti tela, no udržanie stability pomáhajú docieliť aj svaly strednej a hornej časti tela. Zároveň stimulujú anabolické hormóny, vďaka čomu zlepšujú rast objemov a sily svalov v celom tele.

Mŕtve ťahy – podobný vplyv na hormóny majú aj mŕtve ťahy, ktoré dokážu budovať komplexnú silu. Do činnosti sa zapája najmä dolná časť tela a chrbát.

Tlaky nad hlavu – či už ich vykonávate s veľkou obojručnou činkou alebo jednoručkami, ide o efektívny cvik na budovanie sily a hmoty ramien. Pre začiatočníkov by mohli byť vhodnejšie tlaky s jednoručkami.

Tlaky na lavičke s jednoručkami – v prípade tlakov na lavičke by mohli byť vhodnejšie tie, ktoré sa vykonávajú s jednoručkami. Pre budovanie sily by mohol byť lepší klasický benčpres, no pre hmotu je lepšie, využívať jednoručky, ktoré umožňujú väčší rozsah pohybu, prirodzenejšiu dráhu pohybu a lepšie precítenie prsných svalov.

Kľuky na bradlách – týmto cvikom precvičíte nie len hrudník, ale aj tricepsy a ramená. Využíva sa pri ňom len váha vlastného tela, no i tak ide o náročný cvik, ktoré ovládnutie sa cvičencovi odmení.

Zhyby – náročné sú aj zhyby, pri ktorých sa do činnosti zapájajú najmä chrbát a bicepsy. Budujú hmotu i silu.

Príťahy jednoručky v predklone – chrbát môžete efektívne precvičiť aj s využitím jednoručky. Príťahy v predklone rozvíjajú jeho hrúbku, no precvičia aj bicepsy a zadnú časť ramien. Svaly pri nich dokážete veľmi dobre precítiť.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist