InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Nespravodlivé? Muži chudnú rýchlejšie ako ženy. Rozhoduje však aj vek

4. 2. 2024
Nespravodlivé? Muži chudnú rýchlejšie ako ženy. Rozhoduje však aj vek
Zdá sa, že rozdiel medzi ženami a mužmi neexistuje len pri pohľade na výplatné pásky. Aj v procese chudnutia by mohli mať navrch muži. Aspoň to naznačuje štúdia, ktorá skúmala vplyv veku a pohlavia na znižovanie telesnej hmotnosti.

Vedci z Edinburghskej univerzity došli v roku 2023 k záveru, že muži schudnú pri rovnakom spôsobe chudnutia dvakrát toľko hmotnosti ako ženy. Jednoduchým vysvetlením je, že ženám v tomto smere komplikuje život pohlavný hormón estrogén.

Štúdia pozostávala zo 42 mužov a žien s nadváhu alebo obezitou. Počas štyroch týždňov schudli muži vo veku do 45 rokov viac ako 16 percent svojho telesného tuku, kým ženy len osem percent. V kategórii nad 45 rokov schudli aj muži, aj ženy okolo desať percent telesného tuku.

Článok pokračuje pod reklamou


„Niektoré predošlé štúdie naznačovali, že efektívnosť diét sa môže líšiť medzi mužmi a ženami, no naša štúdia je prvá, ktorá ukazuje, že tento rozdiel v pohlaví sa z veľkej miery vytráca, keď diéta začína v neskoršom veku,“ cituje Dr. Williama Cawthorna portál 9honey.

Toto zistenie môže viesť k zlepšeniu nutričných stratégií zameraných na prechádzanie ochorení a podporenie zdravšieho starnutia. Zo zníženia telesnej hmotnosti ľudia čerpajú mnoho prínosy, vrátane redukcie krvného tlaku či zníženia rizika cukrovky a predčasného úmrtia.

Keď ste v kalorickom deficite, prirodzene začnete chudnúť. Pre vaše telo je však dôležité aj jedenie tých správnych jedál. Obmedziť treba najmä jedlá s nasýtenými tukmi, ktoré obsahuje množstvo spracovaných potravín. Pomôže to k chudnutiu i k zlepšeniu zdravia.

Chudnúť budete pri kalorickom deficite bez ohľadu na to, čo zjete, pretože pôjde len o rozdiel medzi prijatými kalóriami a vydanými telom. Je však dôležité myslieť aj na zdravie, a preto sa zamerať na vytvorenie vyváženého jedálnička.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist