Máme pre vás novú e-knižku zadarmo: Cvičenie doma - Ako si vytvoriť domáce fitko a dosahovať svoje ciele. Zobraziť viac
Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Čas tréningu – rozhoduje o úspechu?

05. 08. 2019
ikonka
Mali by sme cvičiť ráno, popoludní alebo večer? Každý má počas dňa svoje obľúbené obdobie, kedy sa venuje cvičeniu. Mnohí si pritom čas vyberajú na základe toho, ako im to vyhovuje a nerozmýšľajú nad tým, či by ti nejako mohlo ovplyvniť ich výsledky.

Mnoho ľudí uprednostňuje cvičenie ráno, pretože ho máte rýchlejšie za sebou a je pravdepodobnejšie, že ho pre nejakú nepredvídanú udalosť nevynecháte. Mnohí zase radi zakončia v posilňovni svoj deň. Rozhoduje však samotný čas tréningu o úspechu?

Čas tréningu a hormóny

Je rozšírené, že úroveň testosterónu vrcholí ráno a na konci dňa je ho najmenej, čo na prvýkrát hovorí o tom, že by bolo možno lepšie trénovať ráno. Večer však cvičením ľahšie vyvoláte jeho odozvu. Ďalší dôležitý hormón, ktorý treba sledovať, je kortizol. Tomuto stresovému hormónu by sme sa najradšej vyhli, pretože môže viesť ku katabolizmu. Takisto je ho najviac ráno pred zobudením a postupne klesá. Vďaka tomu americkí vedci prišli k názoru, že večer je optimálnym obdobím pre posilňovanie. V praxi to však môže byť inak. Poďme sa pozrieť na ďalšie faktory.

Čas tréningu a sila

Vo všeobecnosti možno skonštatovať, že cvičenci sa ráno cítia o čosi slabší ako neskôr počas dňa. Aj výskumy ukazujú, že človek v sebe nájde najväčšiu silu večer. Z toho teda možno vyvodiť záver, že ak posilňujete popoludní alebo večer, budete o čosi silnejší ako skoro ráno. Ráno si však môžete silu zvýšiť suplementáciou, napr. takým kofeínom. Telo si navyše dokáže na čas cvičenia zvyknúť a zlepší sa jeho výkonnosť práve počas toho tréningového okna. Ak sa teda nechcete vzdať ranného tréningu, ktorý vás nabudí do nového dňa, dá sa táto silová situácia vyriešiť.

Článok pokračuje pod reklamou

Čas tréningu a svalový rast

Štúdia McMasterove univerzity ukázala, že prirodzené variácie hormónov neovplyvňujú svalový a silový rast. Ak teda chceme získať svalovú hmotu, nie sú pri výbere času až také podstatné. Ako sme spomínali, aj pri silovej stránka sa telo nakoniec vie adaptovať. Ako to ale bude z pohľadu samotného svalového rastu? Aj to skúmali vedci, konkrétne vo fínskom meste Javäskylä, kde dve skupiny cvičencov absolvovali 10-týždňový tréning. Jedná ráno, druhý medzi piatou až siedmou hodinou popoludní. Výsledok? Obe skupiny zaznamenali takmer rovnaký pokrok. tá večerná mala len o 0,8 % väčší nárast svalov.

Ráno alebo večer?

Keď si všetko zhrnieme, tak nemožno povedať, že by rozhodnutie trénovať ráno alebo večer malo veľký význam. Podstatné je to, aby ste si čas tréningu stanovili tak, ako vám vyhovuje a tak, aby ste neriskovali početnejšie absencie. Môžete si tréning naplánovať ľubovoľne, keďže sa vaše telo dokáže po čase na čas tréning adaptovať.

Článok bol pôvodne vydaný: 31.10.2013.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist