Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 29. 07. 2020

Vedú stimulanty metabolizmu skutočne k chudnutiu?

ikonka
Ak by bolo možné podporiť metabolizmus jednou tabletkou, bolo by spaľovanie kalórií omnoho ľahšie. Kto by to nechcel? No, existuje veľa doplnkov, ktoré tvrdia, že sú stimulantmi metabolizmus. Fungujú však?

V prvom rade si treba uvedomiť, že ide len o doplnky, teda neurobia žiaden pozorovateľný rozdiel, ak nebude v poriadku aj vaša diéta a nebudete pravidelne cvičiť. Tvrdenia, že nemusíte pri ich užívaní meniť svoj životný štýl sú zavadzajúce a mieria len k jednému – zvýšenie predaja.

Ktoré stimulanty fungujú?

V minulosti bol za veľmi efektívny nástroj považovaný efedrín, ktorý mal skutočne dobrú účinky, no s ním prichádzali aj vedľajšie efekty, a tak je už dlhšiu dobu zakázaný. Na trhu sú však ďalšie dva stimulanty, ktoré síce taký účinok nemajú, no stoja za vyskúšanie.

Extrakt zeleného čaju
Tento doplnok je podporený mnohými výskumami, ktoré potvrdzujú jeho účinok na podporu energie a spaľovanie tukov. Okrem svojich termogenických vlastností však má aj iné výhody, ako napríklad znižovanie krvného tlaku či úrovne zlého cholesterolu.

Kofeín
Kofeín takisto vedie k zrýchleniu metabolizmu a jeho užívanie pred cvičením dokáže zvýšiť výkonnosť, čo vám takisto uľahčí cestu za vyrysovaným telom. Pred jeho užívaním však treba zvážiť nepriaznivé vplyvy, ako zvýšený srdečný tep, vyšší krvný tlak, podráždenosť či možné problémy so spánkom.

Ktorým stimulantom sa treba vyhnúť?

Ešte v roku 2003 sa urobila štúdia, v ktorej sa skúšali efekty 11 suplementov, ktoré mali viesť k chudnutiu. Nie každý sa dal považovať za stimulant metabolizmu, ale vyskytovali sa tam aj tie. Výsledkom bolo, že len dva mali preukázateľný efekt, no oba obsahovali u nás zakázaný efedrín.

Ktoré nefungovali? Nachádzali sa medzi nimi chitosan, chróm, garcinia cambogia, glucomannan, guarana, HMB (hydroxy methyl butyrate), plantago psyllium, pyruvát vápenatý, Yerba maté a Yohimbe.

Záver

Je ľahké vlákať sa do kúpi suplementu, ktorý sľubuje rýchle alebo ľahké spaľovanie tukov. Tieto produkty však vedú len k sklamaniu. Treba sa k ním stavať realisticky a uvedomiť si, že ide o doplnky, ktorých efekt bez správnej životosprávy bude takmer nulový. Ak máte v poriadku tréning i výživu, potom môžete zvoliť zelený čaj alebo kofeín, ktoré spaľovanie podporia. Nemôžete však čakať, že len vďaka kapsulám prídete o značné množstvo tukov. ?

Článok bol pôvodne vydaný 12.02.2014.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist