InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Spôsobuje srvátkový proteín, že tlstnete?

23. augusta 2023
Spôsobuje srvátkový proteín, že tlstnete?
V súčasnosti nie je problém nájsť desiatky rozdielnych proteínov a niekedy sa z toho výberu bežnému človeku zamotá hlava. Ide o najpredávanejší a najpopulárnejší suplement pre ľudí, ktorí sa venujú cvičeniu. Konzumujú ho tisícky ľudí a i tí, čo sa snažia schudnúť. Robia správnu voľbu?

Všetky spoločnosti, ktoré proteíny vyrábajú, tvrdia, že ho máte užívať v objemovke i v rysovačke. Konzumovať ho teda môžete aj vtedy, kedy sa snažíte hmotu nabrať, i vtedy, keď sa snažíte spáliť tuky. Pre niekoho by sa tu mohol črtať rozpor.

Vo všeobecnosti platí, že srvátkové proteíny sú vyrobené z mliečnej srvátky, teda odpadu pri výrobe syra, a majú niekoľko preukázaných výhod – môžu podporiť imunitný systém, dokážu redukovať hlad a vplývajú na rast sily a svalnatosti.

Článok pokračuje pod reklamou


A napriek tomu sa ho niektorí ľudia boja konzumovať práve z obavy, že priberú. Že pri jeho konzumácii ľudovo povedané stlstnú. A to je dobrá otázka pre začiatočníkov, ktorý by si mali byť istý tým, čo robia. Aké je odpoveď?

Napriek tomu, že sa proteín využíva aj pri budovaní hmoty, nemusíte sa ho báť zaradiť aj do obdobia, kedy sa snažíte zbaviť nadbytočného tuku. Je však dôležité poznamenať, že rovnako ako každé jedlo, aj on obsahuje kalórie z bielkovín, sacharidov a tukov. Ak to s nimi preženiete, naozaj môžete aj pribrať.

Dôležité je však kontrolovať si denný príjem kalórií, do ktorého sa započítava aj energia prijatá z doplnkov výživy. Ak sa snažíte chudnúť, mal by byť príjem nižší ako je energicky výdaj. Ak teda máte problém s rysovaním, neviňte za to proteín. Ten je len jednou zložkou kalorického príjmu.

A okrem toho, srvátkový proteín má aj ďalšie preukázané výhody pre tých, ktorým ide o chudnutie. Podporuje totiž spaľovanie tukov a urýchlenie proteínového metabolizmu. Takisto zvyšuje hladinu serotonínu, vďaka čomu má jedinec pod väčšou kontrolou hlad a vyhne sa prejedaniu.

Letný režim, pôvodne z 12.11.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist