Výživa

Šesť dôvodov, prečo by ste mali jesť arašidy

13. februára 2015
Šesť dôvodov, prečo by ste mali jesť arašidy
Arašidy sa často vynechávajú zo zoznamu zdravých orechov. A hoci je pravdou, že technicky ide o strukovinu, nie je to z tohto dôvodu. Väčšina ľudí ich považuje za orechy, ktoré nie sú až také zdravé ako iné druhy. Prinášame vám však šesť dôvodov, prečo by ste sa im nemali strániť.

1. Ide o dobré tuky
Faktom je, že arašidy obsahujú veľa tuku. Nemusíte sa však báť. Obsahujú totiž veľa dobrých tukov, ktoré vás pomôžu zasýtiť a majú ďalšie prospešné účinky. Pomer dobrých a zlých tukov v arašidoch je skoro rovnaký, ako u olivového oleja.

2. Dokážu znižovať hladinu cholesterolu
Arašidy majú preukázané pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém. Predovšetkým za to môže skutočnosť, že dokážu znížiť cholesterol, triglyceridy bez toho, aby ste pribrali na váhe. A to aj napriek tomu, že sú bohaté na energiu.

3. Kontrolujú cukor v krvi
Jedna štúdia dokázala, že konzumácia arašidového masla na raňajky pomáhala kontrolovať hladinu cukru v krvi počas celého dňa. A to aj po skonzumovaní na sacharidy bohatého obeda.

4. Pomáhajú k chudšiemu telu
Arašidy alebo arašidové maslo síce obsahujú pomerne veľa kalórií, ale ak ich neskonzumujete v príliš veľkom množstvo, v skutočnosti vám môžu pomôcť s chudnutím. Obsahujú veľa bielkovín, vlákniny a dobrých tukov, vďaka čomu vás dokonale zasýtia.

5. Bojujú proti ochoreniam
Arašidy v sebe skrývajú živiny, ktoré podporujú zdravie človeka a fungujú ako prirodzená prevencia pred ochoreniami. Poskytujú unikátne bioaktívne látky, ktoré sa správajú ako antoxidanty a vo všeobecnosti prispievajú k lepšiemu zdraviu.

6. Podporujú činnosť mozgu
Arašidy sú dobré pre váš mozog a nervovú sústavu. Povzbudzujú vašu ostražitosť a koncentráciu, ale predovšetkým zlepšujú vašu pamäť. Môže za to ich zloženie, ktoré je bohaté aj na vitamín B3.