InstagramFacebookYoutube
Tréning

Budujte svaly efektívnejšie využitím tipov od vedcov

26. marca 2015
Budujte svaly efektívnejšie využitím tipov od vedcov
Kto z tých ľudí, čo sa trápia vo fitkách, by nechcel budovať svaly efektívnejšie? Ak neviete, ktorým radám môžete veriť, skúste si výsledky tréningov zmaximalizovať tipmi, ktoré overili vedci svojimi výskumami.

Nasledujúce štyri tipy sa týkajú toho, ako zlepšiť svoj tréning, aby ste dosiahli lepšie výsledky. Pre niekoho nepôjde o žiadne novinky, no nie je zlé si ich aj trochu pripomenúť:

Majte negatívnu fázu opakovania pod kontrolou
Vaše ego môže byť vaším nepriateľom v snahe získať svalovú hmotu efektívne. Na to, aby ste svaly stimulovali, nepotrebujete dvíhať veľké váhy. Naozaj platí, že dôležitejšia je technika prevedenia daného cviku. Pohyb musíte mať neustále pod kontrolou a najdôležitejšie je, aby ste sa nesústredili len na samotný zdvih, príťah alebo výtlak. Dôležitá je aj negatívna fáza opakovania, kedy sa vraciate do počiatočnej pozície. Vďaka tomu bude sval pod neustálym napätím a dôjde k lepšej svalovej stimulácii.

Článok pokračuje pod reklamou


Robte aj viackĺbové, aj izolované cviky
Je pravdou, že viackĺbové cviku sú pre stimuláciu svalového rastu a sily uprednostňované, ale ani izolované by sa nemali ignorovať. Oba druhy cvikov sú pre stimuláciu dôležité. Viackĺbovými ťažkými cvikmi položíte základy stimulácie a izolovanými cvikmi sa ubezpečíte, že budú cielené svalové vlákna aktivované a stimulované naplno. Najlepšie výsledky dosiahnete ich kombináciou.

Využite najlepšie cviky pre stimuláciu svalov
Vedci pomocou elektromyografie odhalili najlepšie cviky na stimuláciu svalového rastu. Ak teda chcete svoj tréning zefektívniť, zamerajte sa práve na tie cviky. Pre dolnú časť tela sú to tieto cviky: drepy (nohy vo všeobecnosti), predkopávanie (štvorhlavý sval stehna), zakopávanie (hamstringy), výpony v stoji (lýtka). Na brucho sú najlepšie zdvihy nôh vo vise. Pre hornú časť tela zase tieto cviky: tlaky na ramená, koncentrované bicepsové zdvihy, tricepsové extenzie veľkou činkou hlavou dole, tlaky s jednoručkami hlavou dole, príťahy veľkej činky v predklone, mŕtve ťahy.

Tréning podporte správnymi doplnkami
Dva doplnky výživy sú podľa vedcov obzvlášť užitočné v snahe vybudovať čistú svalovú hmotu. Ide o kreatín monohydrát a beta alanín. Oba boli predmetom výskumov a oba uspeli. Oba dodávajú energiu a vplývajú na rast sily a svalov. Vďaka ním budú aj vaše tréningy efektívnejšie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist