Výživa

Najlepšie jedlá na raňajky, ak chcete schudnúť

17. apríla 2015
Najlepšie jedlá na raňajky, ak chcete schudnúť
Výrobcovia cereálnych produktov pretláčajú svoje cukrom naplnené produkty deťom, ktoré ich radi jedia na raňajky. Čoraz viac dospelých zase uprednostňuje na raňajky produkty z rýchleho občerstvenia. Niektorí ich dokonca úplne vynechávajú.

Raňajky sú dôležitým jedlom, pretože nám dodajú energiu a stanovia náladu pre celý deň. Dobré raňajky sú výživné, poskytujú dostatok energie, chutia dobre a v ideálnom prípade sa pripravia veľmi rýchlo. A práve nasledujúce jedlá spĺňajú tieto požiadavky a sú vhodné aj pri chudnutí:

Ovocno-zeleninový šejk
Jeden z najrýchlejších spôsobov prípravy raňajok je šejk. Nahádžete pár ingrediencií do mixéru, rozmixujete a môžete vypiť. Uistite sa, že máte v šejku dostatok potrebných živín. Optimálne je zahrnúť doň zelenú listovú zeleninu (kvôli živinám), ktorú chuťou prebijete nejakým ovocím. Pre konzistenciu je vhodná voda alebo mlieko. Pridať môžete aj rôzne semená, či ovsené vločky. Variácií existuje snáď nekonečné množstvo.

Ovsené vločky s orechmi, ovocím a jogurtom
Cereálne produkty predávané v obchodoch sú plné cukrov a nemajú takú výživnú hodnotu, ako staré a dobré ovsené vločky. Tie môžete ešte vylepšiť, ak do nich pridáte nejaký druh orechov, kúsky ovocia a jogurtu. Osladiť si ich môžete medom.

Celozrnné pečivo so šunkou a syrom
Rožky. Dlhoročná klasika slovenských raňajok. Aj pečivo môžete použiť na zdravé raňajky, ak je však celozrnné. Potom si môžete dopriať aj rožok obložený šunkou a syrom. Táto kombinácia je osvedčená, chutná a v celozrnnom prevedení aj zdravá.

Grécky jogurt
Ďalšiu rýchlovkou v zozname je grécky jogurt. Sám o sebe je dobrým zdrojom bielkovín a zdravých baktérií. Väčšinou je vhodný aj pre ľudí, ktorých trápi intolerancia na laktózu. Dodať iskru mu môžete kúskami ovocia a orechov.

Kaša z Quinoa
Quinoa je mocná a zdravá pseudoobilnina. Je bezlepková a jej popularita po celom svete rastie. Má vysoký obsah bielkovín, nízky glykemický index a tonu prospešných látok. Stačí ju nechať zovrieť v troške vody a dochutiť ovocím, škoricou, orechmi alebo kokosovým mliekom.

Ovocie
Úplne najľahšími raňajkami sú tie pozostávajúce z ovocia. Stačí si ho zobrať, opláchnuť a môže sa jesť. Poskytne vám rýchly príjem energie, mnoho kľúčových živín a antioxidantov. Dôležité je však jesť ho v celku a nie robiť si z neho džús.

Orechy a ryžové mlieko
Alternatívou ku kravskému mlieku je mlieko ryžové. V kombinácii s orechmi sa stáva rýchlym jedlom pre raňajky, ktoré vám poskytne zdravé tuky, ako aj mnoho vitamíny a minerály. Ak to chcete ešte jednoduchšie, zvoľte si len mandľové mlieko bez sladidiel. Naliať a vypiť.