InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Dá sa schudnúť aj pomocou jogy?

Autorka: Lucka  /   15. 1. 2022
Dá sa schudnúť aj pomocou jogy?
Keď sa snažíte schudnúť, tak si v prvom rade dávate pozor na stravu a následne hľadáte intenzívne formy tréningov a fyzických aktivít, ktoré by vám pomohli cestu za vysnívaným telom rýchliť. Joga by nemusela byť tou aktivitou, ktorá vám na um príde medzi prvými.

Posilňovanie je skvelý spôsob, ako si posilniť telo a vybudovať svaly, ktoré vám zvýšia bazálny metabolizmus. Cez kardiovaskulárny tréning zase budujete kondíciu a pálite kalórie priamo. Čo však joga? Mohla by vám pomôcť schudnúť?

Joga nie je najintenzívnejšími tréningom ani nepáli najviac kalórií, ale jej cvičenie by vám mohlo pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy. Okrem toho, že vám môže zvýšiť srdcový tep a spáliť nejaké kalórie, zlepšuje aj spánok a znižuje stres, čo sú podceňované, ale nemenej dôležité prvky chudnutia.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak máte kvalitnejší spánok, tak máte cez deň plno energie, vďaka čomu rastie vaša tréningová výkonnosť. Zároveň vám nechutí toľko jesť a máte väčšiu sebadisciplínu. Tiež sa zlepšuje aj vaša regenerácia.

Stres je faktor, ktorý regeneráciu spomaľuje. Zároveň stresový hormón kortizol obmedzuje svalový rast a spaľovanie tukov, pričom stimuluje chuť do jedla. A to jednoznačne nechcete.

Joga vám však pomôže aj s odstránením zlozvyku, ktorým je bezmyšlienkové jedenie. Výskumníci ukázali, že ľudia, ktorí sa pravidelne venujú joge, sa lepšie koncentrujú na jedlo a viac si ho vychutnávajú, čim sa u nich znižuje riziko prejedania.

Ľudia, ktorí by chceli jogou podporiť aj pálenie kalórií, tak môžu urobiť výberom správneho typu. Napríklad Vinyasa je dynamickejšia joga, pri ktorej sa naučíte zosynchronizovať pohyb s dýchaním a budete čeliť kondičnej výzve, pretože je na kondičku náročná.

Pokiaľ ide o výzvu, o tú sa môže postarať aj tzv. power joga. Pri nej sa zapotíte, pričom si posilníte telo a zlepšíte si aj jeho pružnosť. Menej sa však zameriava na duchovnú stránku jogy.

Skúsiť môžete aj Hatha jogu, Ashtanka jogu či Hot (Bikram) jogu. Možno vám sadne iný typ. Treba zaexperimentovať. Prakzivoať by ste ju mali minimálne 3-4 razy do týždňa a doplniť ju o ďalšie formy cvičenia (posilňovanie, kardio) pre čo najlepšie výsledky.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist