InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Iné symptómy rakoviny pŕs, ako je hrčka

Autorka: Lucka  /   8. októbra 2022
Iné symptómy rakoviny pŕs, ako je hrčka
Hoci hrčky sú najbežnejšími prejavmi rakoviny prsníka, sú aj ďalšie potenciálne príznaky, ktorým je treba venovať zvýšenú pozornosť.

Ak vás trápia niektoré z nasledujúcich deviatich symptómov, možno by ste mali zvážiť vyšetrenie u doktora aj napriek tomu, že nenahmatáte na prsníku žiadnu hrčku:

Jamky – jedným z ľahko prehliadnuteľných príznakov nádoru sú jamky na okraji prsníka. Ak niečo také spozorujete, mali by ste ísť okamžite za doktorom.

Článok pokračuje pod reklamou


Podráždená pokožka – pokožku si môžete podráždiť podprsenkou a podráždenie môže spôsobiť aj vyrážka či iná kožná komplikácia. Vo vzácnych prípadoch je to však aj symptóm rakoviny. Pozornosť by ste mali zvýšiť, ak nevidíte jasnú príčinu a podráždenie vás trápi dlhší čas.

Výtok z bradaviek – ak kojíte alebo ste tehotné, pravdepodobne to nebude vec, ktorej by ste sa mali obávať. Ostatné ženy by ju však mali konzultovať s doktorom. Pokiaľ je výtok zafarbený do zelena, žlta alebo je krvavý, mohlo by ísť o príznak rakoviny.

Pehy – ak sa vám na prsníku objavia nezvyčajné pehy a ich počet sa bude pomerne rýchlo zvyšovať, mohlo by ísť o symptóm vzácnejšej, ale agresívnejšej formy rakoviny prsníka, ktorá je známa ako inflamatórny karcinón prsníka.

Červené škvrny alebo modriny – inflamatórny karcinón prsníka sa prejavuje aj červenými škvrnami a škvrnami, ktoré pripomínajú modriny. Ak sa u vás vyskytujú dlhšie ako dva až tri týždne, je dôležité nechať ich preskúmať lekárom.

Zmeny bradaviek – bradavky typicky nemenia svoj tvar, veľkosť alebo farbu, pokiaľ nie ste tehotné. Ak si všimnete významné zmeny, mali by ste absolvovať vyšetrenie. Svrbenie a šupinatenie bradaviek sú tiež výstražným znamením.

Zmena textúry pokožky – zmeny štruktúry pokožky v oblastí pŕs môžu byť znamením toho, že niečo nie je v poriadku. Pozor si dávajte na sčervenanie a zmenu textúry na takú, ktorá vám pripomína kôru pomaranča.

Zdurenie alebo citlivosť – opuch a zvýšená citlivosť pŕs je bežným javom u žien počas určitých období menštruačného cyklu a dokonca by mohli byť skorým prejavom tehotenstva. Preto to ženy prehliadajú, pokiaľ ide o riziko rakoviny. Pozornosť zvýšte, ak pri tomto prejave cítite veľký rozdiel medzi jedným a druhým prsníkom, a ak v podpazuší nahmatáte hrčku.

Zmena veľkosti alebo tvaru prsníka – veľkosť a tvar prsníkov ovplyvňujú zmeny telesnej hmotnosti, menštruácia, tehotenstvo či kojenie. Ak však k zmene dôjde nezávislé od týchto faktorov a znenazdajky, mohol by to byť symptóm rakoviny. Môže k tomu dôjsť aj týždeň pre menštruáciou, a tak skúste týždeň počkať, či sa všetko nevráti do normálu. A rakovina to pravdepodobne nebude ani v prípade, ak tento prejav zaznamenáte u oboch prsníkoch.

zdroj: theHealhty


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist