SlovakFitness.sk

Tréning 27. 08. 2013

Otázky a odpovede: Prečo ma po tréningu bolia svaly?

Každý druhý utorok sa spolu na SlovakFitness.sk stretávať so seriálom, ktorý prezentuje odpovede na podstatné otázky v oblasti cvičenia, výživy a suplementácie. Dnes prišiel čas pre jeho ďalšiu časť.

Otázka:

PREČO MA PO TRÉNINGU BOLIA SVALY?

Odpoveď:

Každý vie, že keď nie je zvyknutý na tréning alebo zaťaží svoje svaly ťažšie, môže očakávať v nasledujúci deň nástup svalovej bolesti. Za dôvod svalovice mnohí vidia kyselinu mliečnu, no to nie je pravda, keďže ta je zo svalov vyplavená do hodiny po skončení tréningu. Prečo nás teda po tréningu bolia svaly?

Svalovú bolesť spôsobuje podstatne viac excentricky pohyb – naťahovanie svalu pri spúšťaní váhy - ako koncentrovaný (statické držanie váhy) či koncentrický pohyb (vytláčanie alebo zdvíhanie váhy). Ten môže byť dôvodom mechanického alebo biochemického poškodenia svalov. Mechanické predstavuje mikroskopické trhliny v svalových vláknam vytvárajúce sa počas tréningu a biochemické zvýšenú aktivitu enzýmov po tréningu. Bolesť je preto najciteľnejšie nie v deň po tréningu, ale v nasledujúcich 48 hodinách. Potom začne ustupovať a do piatich až siedmich dní od tréningu ju nepociťujete vôbec. Dôležité je podotknúť, že svalovica nie je spojená so žiadnym dlhodobým poškodením alebo redukciou svalových funkcií.

Ďalšia časť vyjde o dva týždne. Nečítali ste tú poslednú?
Prečítajte si ju teraz: Otázky a odpovede: Prečo potrebujeme vápnik a magnézium?


O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
ako-budovat-svaly-bez-dotknutia-cinky-ci-strojaAko budovať svaly bez dotknutia činky či stroja?ako-trenovat-ako-olympijsky-sprinterAko trénovať ako olympijský šprintér?chudnite-chodzou-ako-podporit-spalovanie-tukov-jednoduchymi-krokmiChudnite chôdzou. Ako podporiť spaľovanie tukov jednoduchými krokmi? crossfit-a-jeho-skryte-tajomstvoCrossFit a jeho skryté tajomstvo je-lepsie-posilnovat-trikrat-alebo-sestkrat-do-tyzdnaJe lepšie posilňovať trikrát alebo šesťkrát do týždňa?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist