InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Chcete chudnúť efektívne? Využite tieto štyri tréningové stratégie

Autorka: Lucka  /   20. 1. 2024
Chcete chudnúť efektívne? Využite tieto štyri tréningové stratégie
Znie to jednoducho – aby ste chudli, musíte vytvoriť kalorický deficit. V praxi je však chudnutie ťažšie, ako len vytvorenie správnych pomerov kalórií prijatých zo stravy a vydaných fyzickou aktivitou. Našťastie, existujú stratégie, ktoré vás k vášmu cieľu skôr či neskôr dovedú.

Základný predpoklad chudnutia sme už poskytli. Zníženie príjmu kalórií docielite úpravami v strave, zvýšenie výdaju zase cvičením, športovaním a väčším pohybom vo všeobecnosti. V tréningu vám k zefektívneniu vašej snahy pomôžu nasledujúce štyri stratégie:

Využívajte efektívnejšie kardio

Prvou voľbou žien pri začatí chudnutia je kardiovaskulárny tréning – začnú behať, bicyklovať alebo cvičiť na nejakom inom kardio stroji. Je to dobrý prvý krok, ale existuje aj efektívnejší kardio tréning, ako hodinové šliapanie na rotopede v miernej intenzite. Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) vám pomôže spáliť kalórie a zlepšiť kondíciu za veľmi rýchly čas – väčšinou nebude potrebných viac ako 20 minút cvičenia. Navyše, vplyv tohto druhu cvičenia je aj po docvičení, kedy budete páliť viac kalórií aj počas pokojového stavu. Zaviažte sa teda k tomu, že HIIT budete cvičiť aspoň dvakrát do týždňa.

Článok pokračuje pod reklamou


Začnite sa venovať aj posilňovaniu

Okrem kardio tréningu je dôležité aj posilňovanie. Ním síce až toľko kalórií nespálite, ale budete budovať svaly. A čím viac svalov máte, tým rýchlejší bude váš bazálny metabolizmus a tým viac energie počas dňa spálite bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Navyše, silnejšie svaly zefektívnia aj váš vysoko intenzívny intervalový tréning, pretože sa zvýši vaša schopnosť cvičiť s maximálnou intenzitou.

Robte viac krokov

Možno sa zdá, že chôdza má minimálny vplyv na chudnutie, pretože je veľmi ľahká, no môže urobiť rozdiel. Jednoducho sa zaviažte k tomu, že sa budete hýbať častejšie. Vždy, keď môžete, sa prechádzajte – pokojne aj počas telefonovania v miestnosti. Kroky do schodov urobia ešte väčší rozdiel, tak zabudnite na výťah. V strede dňa sa vám zase hodí prechádzka na čerstvom vzduchu, ktorá vám pomôže aj vyvetrať hlavu, ak ste vo vysokom nasadení v práci či škole.

Zamerajte sa na kalórie, nie na tuky

Bez ohľadu na spôsob tréningu, ktorý si vyberiete, zamerajte sa na množstvo kalórií, ktoré daným cvičením môžete spáliť. Pri kardiu sa stále mnoho ľudí snaží udržať určitú úroveň tepovej frekvencie, ktorá sa spája so zónou pálenia tukov. V skutočnosti to však nie nevyhnutné a časť ľudí vďaka tomu podlieha dojmu, že to na úspech stačí. Vysoko intenzívne kardio spáli viac kalórií a bude ich spaľovať aj po docvičení. Taktiež, posilňovaním zvyšujeme množstvo kalórií, ktoré sa pália mimo tréningu. Kalórie pálite aj pri chôdzi a dokonca aj počas spánku. Ak je vaším cieľom spálenie tukov, musíte sa uistiť, že budete páliť viac kalórií, ako ich prijmete. Koniec koncov, o tom sme už písali na začiatku.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist