Výživa

Zabudnite na tieto jedlá

02. júla 2021
Zabudnite na tieto jedlá
Viete, čo by ste mali jesť, aby ste si zlepšili zdravie a možno máte predstavu o tých najhorších jedlách. V tomto článku vám prinesieme prehľad šiestich jedál, ktoré by ste mali zo svojej stravy definitívne vyradiť, ak chcete žiť zdravo. Sú plné soli, cukru, tukov a iných nezdravých látok.

NIEKTORÉ MLIEČNE PRODUKTY
Mlieko nie je pre dospelého jedinca nevyhnutnosťou, ale určite sa ho nemusíte vzdávať úplne tak, ako sa to stáva u mnohých trendom. Vyhýbajte sa však plnotučným a smotanovým produktom, ak chcete chudnúť a žiť zdravšie. U ochutených výrobkov kontrolujte, či neboli použité umelé sladidlá či farbivá.

DIÉTNE JEDLÁ
Ak na obale nejakého výrobku vidíte nápis „diétny“, overte si na etikete, či tomu tak v skutočnosti aj je. To isté platí o produktoch, ktoré tvrdia, že sú nízkotučné, nízkokalorické alebo bez cukru. Často totiž výhodu napríklad nižšieho počtu kalórií nahradia negatívne vplyvy látok, ktoré sú v produktoch využívané ako náhrady.

CEREÁLIE
Chcete mať zdravé raňajky? Tak určite zabudnite na cereálne výrobky. Väčšina z nich je vyrobená z rafinovaného lepku a obsahujú cukor alebo sirup. To určite nie je ideálny štart do dňa, aký by sa pri zdravom životnom štýle očakával. Nahradiť ich môžete bezlepkovými ovsenými vločkami, ktoré si môžete ochutiť napríklad medom, banánom či hrozienkami.

ŠALÁTOVÉ DRESSINGY
Prečo si kaziť zdravý zeleninový šalát a kupovaným dressingom z fľaše? Chápeme, že si chcete chuť šalátu spríjemniť, ale takýmto spôsobom prijímate zbytočné kalórie z výrobku, ktorý je plný cukrov, soli a umelých ingrediencií. Experimentujte a vytvorte si vlastný dressing z olivového oleja, citrónu, korenia, červeného vína, balsamika či soli.

VEGETARIÁNSKY BURGER SO SÓJOU
Ak neholdujete mäsu a radi si kupujete vegetariánsky burger so sójou, o ktorej účinkoch sme už písali v apríli minulého roku. Síce môže znieť zdravo, no takýto burger je v drvivej väčšine prípadov vytváraný zo spracovanej sóje, ktorá má z dlhodobého hľadiska viac škodlivých účinkov ako prospešných.

--- pozri aj: Sója – prospešná i škodlivá

KUSKUS
Kuskus znie trendovo, ale nejedná sa o zrno, ako si mnoho ľudí myslí. Ide o cestovinu, ktorá možno na papieri znie dobre, ale v skutočnosti ide o biely zdroj sacharidov. Síce neobsahuje tuky ani jednoduchý cukor, ale neprináša so sebou ani žiadne významné živiny. Lepšou voľbou je trebárs quinea.

Letný režim, pôvodne z 17.06.2014.