InstagramFacebookYoutube
Výživa

Sója - prospešná i škodlivá

Autor: MAte  /   22. júla 2016
Sója - prospešná i škodlivá
Sója je strukovina, ktorá obsahuje množstvo bielkovín, vitamínov (železo, horčík, vápnik, draslík,..) a lecitín. Dôležité je pri nej spracovanie, nakoľko surová obsahuje toxické látky, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú.

Preto je dôležité prijímať sóju spracovanú len fermentovaním, kde boli odstránené anti-nutričné faktory. Sú to napríklad syry tempeh, natto či miso. Fermentovaná sója je pre telo veľmi prospešná a poskytuje mu potrebné vitamíny.

Bežné sójové tyčinky/sladkosti, omáčky, mäsové výrobky, múka, krupica, mlieko a aj proteín patria medzi nefermentovanú sóju. Aké hlavné riziká prináša veľká konzumácia tohto druhu sóje?

Článok pokračuje pod reklamou


Je to rakovina, zníženie funkcie štítnej žľazy, slabší imunitný systém, poškodenie mozgu, srdcovo-cievne poruchy, zníženie plodnosti a zapríčiňuje mnohé problémy v tehotenstve. Vedľajšie účinky a varovné signály sú: nespavosť, alergie, náladovosť, tráviace ťažkosti a problém s chudnutím.

Väčšina ľudí si myslí, že sója je zdraviu prospešná a jej zaradením do jedálnička si zlepšia zdravie, pritom realita je opačná. Problémy nemusia nastať hneď, ale po dlhšom užívaní väčšieho množstva zle spracovanej (bežnej) sóje.

Približne 90 % sóje z Ameriky tvorí geneticky modifikovaná (GMO), i keď o GMO potravinách je veľa otáznikov v otázke zdravia a dlhodobého vplyvu na organizmus. Jedno je isté, že vstupuje do našej DNA a mení jej štruktúru, tak ako každé GMO potraviny.

Vyradenie nefermentovanej sóje z jedálnička nezaručuje okamžité zdravotné zlepšenie. Alergie a iné poruchy spôsobené jej používaním môže mať dlhodobé následky aj niekoľko rokov.

Táto informácia najviac zasiahne asi vegetariánov, ktorí ju využívajú ako zdroj bielkovín a ako alternatíva mäsa (aj pomocou proteínov). V takom prípade je potrebné znížiť príjem takejto sóje a nahradiť ju fermentovanou (prospešnou) sójou. Netreba sa teraz vyhýbať každému produktu, kde sa nachádza sója alebo stopové prvky, dôležité je neprijímať ju vo veľkom množstve a nevyužívať ju ako hlavný zdroj živín.

TIP: Sledujte etikety, kde zistíte akým spôsobom bola sója spracovaná a aký je jej pôvod. Vyhľadávajte produkty bez označenia GMO (geneticky modifikované). Takisto sledujte aj doplnky výživy (proteín). Kupuj najmä fermentovanú sóju (syr tempeh, natto, miso, omáčky, sójový lecitín a iné).

Úvaha na záver:
Ak je bežná sója tak veľmi zdravá a výživná, prečo je tak cenovo lacná a dostupná?


Pozrite aj:
10 zaužívaných mýtov o výžive

Letný režim, pôvodne z 12.4.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist