Chôdza patrí medzi najbežnejšie aktivity človeka, no v modernej dobe u niektorých ľudí smeruje do zatratenia. Niekto však stále rád chodí na prechádzky do prírody či nákupných centier a robí dobre, či už si to uvedomuje alebo nie.
Prechádzanie je zo zdravotného hľadiská prospešné a dokonca vedie ak k chudnutiu, a pritom je ľahké na začatie a nenesie so sebou veľké riziká. Jeho výhody pritom nie sú výplodom domnienok, ale vedecky potvrdenými faktami.
Jedna zo štúdií napríklad študovala 13 000 ľudí a zistila, že tí, ktorí denne chodili aspoň 30 minút denne, mali výrazne nižšie riziko predčasného úmrtia ako tí, ktorý sa hýbali zriedkavo.
Chodenie pritom pomáha aj znižovať hladinu cholesterolu, znižuje krvný tlak, zvyšuje kardiovaskulárnu vytrvalosť, podporuje silu kostí a páli kalórie, vďaka čomu sa aj vaša telesná hmotnosť drží nižšie.
Na účelné prechádzanie toho pritom ani nepotrebujete veľa – stačí pohodlné oblečenie a topánky/tenisky. Na začiatok sa môžete zahriať strečingom a chodiť pár minút okolo domu. Potom sa môžete vydať na svoju trasu.
Pre začiatočníkov sa hodí skonštatovať, aby to nepreháňali a začali kratšími vzdialenosťami, ktoré budú časom zvyšovať. Rozmýšľať nad rýchlosťou je zbytočné, choďte pohodlným tempom, hlboko dýchajte a končatiny hýbte prirodzene. Jedno rozšírené pravidlo však tvrdí, že ak počas chodenia máte problémy s plynulým rozprávaním, idete príliš rýchlo.
Chodenie je navyše aktivitou, ktorú môžete praktizovať hocikde – môžete sa vybrať na prechádzku do mesta, popri rieke, v nákupnom centre či v prírode. Prídete tak aj na iné myšlienky, uvoľnite svoju myseľ a znížite hladinu stresu.
Chodením prepracujete aj nohy, ktoré po čase budú vyzerať vyšportovanejšie. Netreba však zabúdať na dobré držanie tela a na strečing po skončení prechádzky. Aby ste mali z prechádzania najväčší úžitok, musí trvať minimálne 20 minút denne. To znamená, že môžete chodiť 20 minút denne alebo hodinu dva až trikrát do týždňa.
Letný režim, pôvodne z 15.08.2013.
Čítať ďalší článok:
Čo je to PQQ a ako vám môže pomôcť? Zdieľať na Facebooku