Výživa

Výživový tip: Nie všetky tuky sú zlé

23. júla 2013
Výživový tip: Nie všetky tuky sú zlé
Každý druhý utorok vám pravidelne prinášame jeden tip, ktorý vám pomôže k dosahovaniu vašich fitness cieľov v oblasti výživy a suplementácie.

TIP: Nie všetky tuky sú zlé

Mnoho ľudí má stále zlú predstavu o tukoch. Keď ich vidí v nejakej potravine, obáva sa, že z nich priberie alebo, že budú mať nepriaznivé účinky na jeho zdravie. Nie však všetky tuky sú automatický zlé.

Trans tuky, ktoré sú v smažených a priemyselne spracovaných jedlách, sú pre vaše srdce omnoho horšie ako nasýtené tuky v mäse a mliečnych výrobkoch. Vedci urobili výskum, v ktorom testovacie subjekty prijímali štyri týždne 9,2 % kalorického prímu z trans tukov a potom ďalšie štyri týždňa ich nahradili nasýtenými. Výsledok? Trans tuky zužovali cievy o 29 % viac a znižovali dobrý cholesterol o 20 %. Preto sa nemusíte báť plnotučných potravín a nevymieňať ich za nízkotučné, ktoré sú pripravené aj o mnoho dôležitých látok vitamínov a minerálov.

Ďalšia časť vyjde o dva týždne. Nečítali ste tú poslednú?
Prečítajte si ju teraz: Výživový tip: Jedlo je viac ako cvičenie