Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

5 najmenej efektívnych cvikov

03. 07. 2017
ikonka
Každý majster dokáže po čase zistiť, že nemôže robiť všetko pre to, aby dosahoval najlepšie výsledky. Jeho napredovanie zaistí venovanie času činnostiam, ktoré sú najefektívnejšie. A to isté platí aj pri posilňovaní.

Aj pri cvičení sa treba venovať efektívnym cvičeniam a vynechať tie neefektívne. Dnes si ponúkneme prehľad cvikov, ktoré by ste mali pre neefektívnosť a rizikovosť zo svojho programu vylúčiť a prinesieme aj cviky, ktorými ich možno nahradiť tak, aby vaše tréningové výsledky boli lepšie.

1. Príťahy veľkej činky k brade

Veľmi obľúbený cvik pre rozvoj ramien, no veľmi neprirodzený pre ramená ako také. Pre väčšinu ľudí budú predstavovať rizikový cvik, ktorý svoje „zlo“ nemusí ukázať roky cvičenia, kým sa nakoniec prejaví. Okrem poškodzovania kĺbov a sa pri cviku navyše tlačí na nervy v ramennej oblasti.

Alternatívny cvik: Upažovanie s jednoručkami

Článok pokračuje pod reklamou

2. Tlaky veľkej činky za hlavou

Tento cvik rozvíja ramenné svalstvo takmer identicky ako jeho alternatíva, no pre väčšinu ľudí je namáhavý pre ramenné kĺby a môže spôsobiť ich poškodenie. Navyše, ak trénujete s veľkou váhou a bez tréningového partnera, môžete mať problém pri zlyhaní dať činku dole a pritom sa zraniť.

Alternatívny cvik: Armádne tlaky s veľkou činkou

3. Sťahovanie hornej kladky za hlavu

Toto cvičenie robí veľa ľudí a hoci cieľovú partiu zasahuje kvalitne, môže spôsobiť aj problémy s ramenami. Len málo ľudí totiž má totiž stavbu ramien takú, aby im zaručila bezproblémové cvičenie tohto cviku, pri ktorom veľmi často dochádza k zlej technike. Okrem problémom s ramenami môže dôjsť k natrhnutiu rotátorovej manžety či k poranenie krku. To by vás mohlo vyradiť z hry na mesiace.

Alternatívny cvik: Sťahovanie hornej kladky k hrudníku

4. Ľahy-sedy s vytáčaním

Pri cvičení brucha veľa ľudí robí ľahy-sedy, pri ktorých sa spodná časť chrbtice dostáva nad podlahu a zaguľacuje, čo zle pôsobí na vašu chrbticu. Pri ľahoch-sedoch k tomuto prehrešku dochádza častejšie aj u ľudí dbajúcich na techniku. To však spôsobuje opotrebovanie stavcov a neprináša až toľko výhod, aby to za to stálo. Preto sa radšej venujte cviku, ktorým precvičíte brucho efektívnejšie.

Alternatívny cvik: Skracovačky

5. Mŕtve ťahy s vystretými nohami

Veľa ľudí robí mŕtve ťahy s vystretými nohami, aby precvičili svoje hamstringy alebo spodnú časť chrbta. Pri tomto cviku však veľmi ľahko dochádza k zlej technike, ktorú si cvičenej neuvedomuje a ktorá môže mať po čase veľmi nepriaznivý vplyv na vašu chrbticu. Zaguľatenie chrbta je často vidno aj u drepov či príťahov, no pri tomto cviku je dodržovať techniku najťažšie. Ako alternatíva sa ponúkajú dva cviky – mŕtve ťahy viac zamerané na spodný chrbát a zakopávanie, ktoré je zase zamerané na hamstringy.

Alternatívny cvik: Mŕtve ťahy / Zakopávanie

Toto bolo päť cvikom, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Existujú však aj iné cviky, ktoré sú rizikové. Pri zlej technike totiž do takejto kategória spadá každý cvik. Preto urobíte najlepšie, ak sa naučíte správnu techniku vykonávania cvikov pre lepšie svalové prírastky a pre menšie riziko zranenia.

Článok bol pôvodne vydaný: 01.08.2013

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist