SlovakFitness.sk

Motivácia 02. 07. 2017

Sebadisciplínou k úspechu

ikonka
Pri cvičení je takmer garantované, že prídu ťažšie dni. Nebude sa vám chcieť cvičiť, znechutia vás iní ľudia alebo vás bude lákať bujará zábava s priateľmi. Práve vtedy je však dôležité udržať pozornosť na svojom cieli. A na to je dôležité osvojiť si osobnú sebadisciplínu.

V tomto článku by sme vám radi pomohli dostať sa z tejto situácia tým, že vám ponúkneme päť tipov, ktoré by mali viesť k lepšej sebadisciplíne a v konečnom dôsledku aj k úspešnému naplneniu svojich cieľov. Navyše, tieto pravidlá sa dajú uplatniť aj mimo fitness sveta.

1. Stanovte si špecifické ciele

Neplatí to len pri posilňovaní, no ak chcete v hocičom dosiahnuť nejaký úspech, musíte si najskôr stanoviť cieľ, aby ste vôbec vedeli, čo za úspech treba považovať. Nemôžete si však ciele dávať hocaké – frázy ako „chcem schudnúť“ a „chcem byť veľký“ nefungujú.

Mali by ste si stanoviť špecifické ciele tak, aby boli merateľné, ale aj realistické a časovo ohraničené, napríklad: „Chcem do júna schudnúť štyri kilogramy.“ Keď tento cieľ nakoniec dosiahnete, bude to pre vás úspech a ďalšie posilnenie vašej vnútornej disciplíny.

2. Zapíšte si ciele a predstavujte si ich

Vaša cesta za sebadisciplínou musí byť proaktívna a nekončí len pri stanovaní si cieľov. Najlepšie urobíte, ak si ich zapíšete na papier a pripomínali si ich občasným pripomenutím. Preto by ste si mali svoj napísaný cieľ dať na viditeľné miesto alebo brávať so sebou na napríklad indexových kartičkách.

Takisto je dobré si predstaviť, ako ste cieľ dosiahli. Pozrite sa naň na papieri a potom si predstavujte, akí ste chudí alebo veľkí (v závislosti od cieľa). Chvíľu si to predstavujte a dodá vám to impulz a motiváciu. Silná myseľ vedie aj k silnej osobnosti.

3. Dokážte neprajníkom, že sa mýlia

Dokáže ľuďom, ktorí vám neveria alebo vám neprajú úspech, že sa mýlia a sú na zlej strane. Nepriateľom si môžete byť aj sami. Dokážte teda aj sebe, že vo vás je viac ako je očakávané. Ak sa postavíte k pochybovačom, vaše chcenie niečo dosiahnuť bude väčšie. Mnoho úspešných športovcov sa vypracovalo na elitnú úroveň vďaka tomu, že nemali rodený talent a nikto im neveril. Buďte aj vy ďalším úspešným človekom.

4. Zapracujte na svojich slabinách

Každý má určité slabiny, či už si to chce priznať alebo nie. Pri posilňovaní takisto vznikajú, či už fyziologickými predispozíciami alebo nevybalansovaným trénovaním. Ak sa práve na ne zameriate, eliminujete ich a dáte predpoklady celkovému lepšiemu rastu. Navyše, neraz sa stalo, že práca na slabinách motivovala až tak, že sa z nich stali silné stránky. Treba sa len zaviazať k boji proti ním a uvidíte, že ťažké dni sa obratia na dni slávy.

5. Naučte sa obetovať iné veci v prospech cieľa

Nemusíte do svojho úsilia dávať takú obetu, ako dal napríklad Arnold Schwarzenegger, ktorý vynechal pohreb svojho otca pre prípravu na Mr. Olympia, ale ak chcete urobiť výrazný pokrok, musíte sa zmieriť s tým, že určitá dávka obety je potrebná.

Cenou nemusí pritom byť len vynechanie sladkého dezertu, ale aj čas strávený od priateľov a rodiny, či obmedzenie víkendových zábav. To posledné však v konečnom dôsledku pre vás môže byť prospešné aj po iných zdravotných stránkach. Musíte sa jednoducho naučiť žiť s tým, že každá obeta je víťazstvom pre vašu sebadisciplínu.

Článok bol pôvodne vydaný: 02.06.2013

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
uspech-a-lepsi-zivot-prehlad-clankov-ktore-vam-pomozu-rast-20-tyzden-2018Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (20. týždeň 2018)pat-veci-ktore-zastavia-vase-chudnutiePäť vecí, ktoré zastavia vaše chudnutie uspech-a-lepsi-zivot-prehlad-clankov-ktore-vam-pomozu-rast-19-tyzden-2018Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (19. týždeň 2018)uspech-a-lepsi-zivot-prehlad-clankov-ktore-vam-pomozu-rast-18-tyzden-2018Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (18. týždeň 2018)ako-sa-vyhnut-strate-zaujmu-o-pravidelne-cvicenieAko sa vyhnúť strate záujmu o pravidelné cvičenie?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist