InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Ako si stanoviť zdravý fitness cieľ, aby ste uspeli?

3. 4. 2022
Ako si stanoviť zdravý fitness cieľ, aby ste uspeli?
Kto by nechcel byť zdravý a v kondícii? Aby ste to však dosiahli, musíte urobiť jednu nevyhnutnú vec – stanoviť si cieľ. Aby ste boli pri svojej snahe efektívni a úspešní, stanovte si ho správne s našou pomocou.

Nie je ľahké začať púť za transformáciou svojho tela a svojich dlhodobých zvykov. Budete musieť robiť zmeny v strave i životnom štýle. Môžete toho mať nad hlavu, môže sa dostaviť kríza v motivácii. Kurz v takýchto ťažkých chvíľach vám pomôže udržať váš cieľ.

Ten definuje výsledok, ktorý sa našou snahou snažíme dosiahnuť. Už viacero výskumov ukázalo, že ľudia, ktorí si nejaký konkrétny cieľ stanovili, zažívali viac úspechov ako tí, ktorí sa do niečoho pustili bez jasnej vízie.

Článok pokračuje pod reklamou


Aj pri stanovovaní cieľov však môžete urobiť chybu. Správne stanovený cieľ vám bude nápomocný, nesprávne vás môže demotivovať. Častou chybou je príliš ambiciózny cieľ, ktorý nebude možné dosiahnuť.

Preto sa pri stanovovaní cieľa treba zamerať na to, aby bol rozumný. Musí byť dosiahnuteľný a časovo ohraničený. Musíte teda mať potenciál ho dosiahnuť a zároveň si ho ohraničiť určitým časom, aby ste boli motivovaní napríklad k cvičeniu a iným správnym činom vo vašom živote, čím sa bude termín približovať.

Významnou motiváciou v dlhodobom horizonte sú pokroky, ktoré robíte. Dodávajú vám elán a hovoria, že to, čo robíte, je správne a stojí za to. Preto musí byť cieľ aj merateľný. Musíte vedieť, koľko kilogramov chcete schudnúť alebo o koľko si chcete zväčšiť obvod paží.

Správny cieľ, napríklad ten novoročný, by teda mal vyzerať nejako takto: „Do 30. júna chcem schudnúť 10 kilogramov.“

Poznáte termín, ku ktorému budete smerovať svoju snahu. Viete, že chcete napríklad z 90 kg schudnúť na 80. A viete, že sa to dá dosiahnuť, pretože mesačne bude treba schudnúť v priemere 1,67 kg, pričom na začiatku budete schopní chudnúť aj rýchlejším tempom.

Takto stanovený cieľ je dôležitý, pretože slúži ako meradlo pokrokov, motivačný faktor, definuje úspech, pomáha vám pri rozhodovaní, čo robiť ďalej, pomáha vám stanovovať si priority v živote a pozdvihuje morálku.

Ešte jedno je však dôležité a často zabúdané. Pri stanovení cieľa si odpovedzte na otázku, prečo ho vôbec chcete dosiahnuť? „Do 30. júna chcem schudnúť o 10 kilogramov, pretože chcem byť zdravší, atraktívnejší a užiť si viac letné aktivity.“ Takto definovaný cieľ a zmysel si pravidelne pripomínajte.

Pozri aj: Jednoduchá motivácia: Tri kroky k dosiahnutiu cieľa


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist