InstagramFacebookYoutube
Výživa

Otázky a odpovede: Čo je glykemický index?

24. septembra 2013
Otázky a odpovede: Čo je glykemický index?
Každý druhý utorok sa spolu na SlovakFitness.sk stretávať so seriálom, ktorý prezentuje odpovede na podstatné otázky v oblasti cvičenia, výživy a suplementácie. Dnes prišiel čas pre jeho ďalšiu časť.

Otázka:

ČO JE GLYKEMICKÝ INDEX?

Odpoveď:

Glykemický index nám určuje ako rýchlo sa budú sacharidy vylučovať do krvi a tráviaceho traktu. Ide o číslo, ktoré rýchlosť vstrebávania a rýchlosť ovplyvňovania hladiny glukózy v krvi vyjadruje na stupnici od 0 do 100. Čím je číslo nižšie, tým je lepšie, pretože to znamená pomalšiu absorpciu.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak je glykemický index vysoký, vtedy sa cukor štiepi a vstrebáva rýchlo, hormón inzulín sa postará o zníženie energie v krvi (glukózy) tak, že ju uloží v podobe tukových zásob. Preto po prijatom jedle s vyšším glykemickým indexom dochádza aj k únave a pocitu hladu.

Ďalšia časť vyjde o dva týždne. Nečítali ste tú poslednú?
Prečítajte si ju teraz: Otázky a odpovede: Ako voliť prestávky medzi sériami?Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist