Výživa

Otázky a odpovede: Čo je glykemický index?

24. septembra 2013
Otázky a odpovede: Čo je glykemický index?
Každý druhý utorok sa spolu na SlovakFitness.sk stretávať so seriálom, ktorý prezentuje odpovede na podstatné otázky v oblasti cvičenia, výživy a suplementácie. Dnes prišiel čas pre jeho ďalšiu časť.

Otázka:

ČO JE GLYKEMICKÝ INDEX?

Odpoveď:

Glykemický index nám určuje ako rýchlo sa budú sacharidy vylučovať do krvi a tráviaceho traktu. Ide o číslo, ktoré rýchlosť vstrebávania a rýchlosť ovplyvňovania hladiny glukózy v krvi vyjadruje na stupnici od 0 do 100. Čím je číslo nižšie, tým je lepšie, pretože to znamená pomalšiu absorpciu.

Ak je glykemický index vysoký, vtedy sa cukor štiepi a vstrebáva rýchlo, hormón inzulín sa postará o zníženie energie v krvi (glukózy) tak, že ju uloží v podobe tukových zásob. Preto po prijatom jedle s vyšším glykemickým indexom dochádza aj k únave a pocitu hladu.

Ďalšia časť vyjde o dva týždne. Nečítali ste tú poslednú?
Prečítajte si ju teraz: Otázky a odpovede: Ako voliť prestávky medzi sériami?