Tréning

Aké sú súčasné trendy vo fitness?

16. decembra 2013
Aké sú súčasné trendy vo fitness?
Na základe správania ľudí na internete, predovšetkým vyhľadávania cez Google, sa dá analyzovať, aké trendy vládnu aj vo svete fitness. Čo je v súčasnosti na vzostupe a čo naopak prichádza o svoj šmrnc? Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej.

Rastúci trend

V poslednom období rastie popularita funkčných cvikov a nie len „pumpovanie železa“ v posilňovni. Ľudia viac cvičia vzpieračské cviky a cviky na rozvoj funkčnej sily. Často tak vidno trhy, nadhody, tlaky a podobne. Takisto viac ľudí uprednostňuje cviky s vlastnou váhou tela.

Na vzostupe sú aj nové formy kolektívneho cvičenia či extrémne závody triatlonov či maratónov. Beh bol populárny dlhé roky a hoci v minulých rokoch dochádzalo k menšiemu útlmu, teraz opäť rastie jeho popularita a ľudia radšej behávajú na čerstvom vzduchu ako cvičia na strojoch v uzavretom priestore.

Nerastú, ale stále sú populárne

Tradičné dvíhanie činiek pomalým kontrolovaným pohybom asi tak ľahko nevypadne z obľuby ľudí, keďže so sebou prináša niekoľko výhod. Nemyslí sa tým samozrejme poctivá kulturistika, ale cvičenie s primeranými váhami a intenzite. A pokiaľ ide o výbavu, tak v minulých rokoch boli na vzostupe kettlebells. Po slovensky „buliny“ sa stále tešia popularite, ktorá stále mierne rastie.

Možno to niekoho prekvapí, ale aj chôdza si drží svoju popularitu z ostatných rokov. Ľudia si totiž uvedomujú, že chodenie je dobré a to bez ohľadu na vek alebo kondičnú úroveň. Tú určite potrebujete mať solídnu, ak chcete cvičiť Crossfit. Ten si svoju popularitu drží aj naďalej, hoci nad jeho budúcnosťou visí otáznik. Určite však bude dlho populárny vysoko intenzívny intervalový tréning, ktorý je nesmierne efektívny vo viacerých smeroch a nezaberie veľa času.

Klesaujúci trend

Menej populárnou sa v bežnom svete stáva kulturistika. Mnoho mužov v minulosti chcelo dosiahnuť čo najvýraznejšie svalové prírastky, no väčšina z nich bola motivovaná snahou vyzerať atraktívne pre nežnejšie pohlavie. Medzičasom sa však zistilo, že ženám sa nadmerné svalstvo až tak nepáči, a tak sa väčšina rekreačných cvičencov sústredí na vybudovanie športovej postavy s peknou svalovou definíciou a tehličkami na bruchu.

Kedysi sa ako kardio brala aj ako hodina behu či šliapania na rotopede. Trend pomalého, ale dlhého aeróbneho cvičenia, je však na zostupe. Ľudia začínajú prichádzať na chuť intervalovým a intenzívnejším alternatívam. Takisto ubúda individuálneho cvičenia a rastie význam kolektívneho tréningu v posilňovniach s priateľmi alebo osobným trénerom.