InstagramFacebookYoutube
Výživa

12 nápojov, ktoré skracujú život

7. decembra 2021
12 nápojov, ktoré skracujú život
Ak sa snažíte pravidelne cvičiť a zdravo jesť, aby ste si zlepšili kvalitu a dĺžku života, potom pravdepodobne viete, ktorým jedlám by ste sa mali vyhýbať. Viete tiež však, na ktoré nápoje by ste si mali dať pozor?

Príjem nasledujúcich 12 nápojov obmedzte alebo sa im úplne vyhnite, pretože majú negatívny vplyv na vaše zdravie a potenciálne vám môžu aj skrátiť váš život:

1. Alkohol – príležitostné pitie alkoholu nie je zlé, ale ak ho pijete pravidelne, je to problém. Ak konzumujete alkohol štyri a viac dní v týždni, vaše riziko predčasného úmrtia sa zvýši až o 20 percent. Najväčší problém síce predstavuje tvrdý alkohol, ale týka sa to každého druhu.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Sladené bublinkové nápoje – čím viac sladených sýtených nápojov pijete, tým väčšie riziko zdravotných problémov a úmrtia máte. Podľa vedcov je každých 3,5 dcl spojených so 7% zvýšením rizikom úmrtia z akéhokoľvek dôvodu.

3. Diétne nápoje – hoci môžu byť oproti bežným sýteným nápojom z pohľadu kalórií a cukrov výhodnejšie, pre vaše zdravie môžu byť rovnako škodlivé. Tiež zvyšujú riziko nadváhy a obezity, pričom ovplyvňujú aj vaše hormóny, čo môže viesť k zápalom. Všetko toto dokopy môže skrátiť váš život.

4. Športové nápoje – zlepšujú výkonnosť, ale potenciálne skracujú život. Pravidelným príjmom totiž zvyšujú riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení a niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva alebo prsníka.

5. Energetické nápoje – hoci vám dodajú energiu, majú ďaleko od zdravého nápoja a ak ich konzumujete príliš často, môžu vám odobrať zo života roky. Okrem iného totiž vplývajú totiž na krvný tlak a elektrickú aktivitu srdca.

6. Káva – nie je nič zlé, keď si dáte jeden až štyri šálky denne, no jedna štúdia zistila, že ak prijímate viac ako štyri šálky kávy denne, prejaví sa to negatívne na dĺžke vášho života.

7. Sladené kávové nápoje – môžu byť ešte škodlivejšia ako káva samotná, pretože obsahujú veľa cukrov. Tie podporujú priberanie a obezitu. V kombinácii so zvyšovaním krvného tlaku môžu zvýšiť aj riziko cukrovky.

8. Sladený ľadový čaj – šálka čaju má zdravotné prínosy a môže predlžiť váš život, no sladený ľadový čas je často plný cukrov alebo umelých sladidiel, vďaka čomu sa pravidelná konzumácia spája so skracovaním života.

9. Ovocné džúsy – problémom u nich je vysoký obsah cukrov, ktoré nie sú pre vaše telo prospešné. Pitie viac ako 2 decilitrov ovocného džúsu denne významne zvyšuje riziko obezity a srdcovocievnych ochorení, čo môže viesť k predčasnému úmrtiu.

10. Smoothies z obchodu – sú síce vyrobené z ovocia, no sú aj zdrojom veľkého množstva cukrov a čím viac cukrov je vo vašej výžive, tým vyššie riziko predčasného úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie máte.

11. Mlieko – podľa švédskych vedcov by nadmerné pitie mlieka (minimálne 3 poháre denne) mohlo viesť k skráteniu života, pretože spôsobuje v tele chronické zápaly.

12. Proteínové nápoje – sú skvelé pred a po tréningu, keď sa snažíte budovať svaly, no tak ako u všetkého, dôležité je prijímať ich s mierou. Podľa jednej štúdie veľmi vysoké dávky bielkovín znižujú kvalitu života v budúcnosti a vedú k skoršiemu úmrtiu. Niektoré produkty pritom prinášajú ďalšie riziko v podobe toxínov, ako sú ťažké kovy, BPA, pesticídy a podobne, ktoré sa spájajú aj s rakovinou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist