V tomto článku nevyberieme víťaza, ale pozrieme sa na výhody oboch prístupov – behania na páse a behanie vonku na čerstvom vzduchu. Možno to pomôže vyriešiť aj vašu dilemu, ktorá z týchto foriem behu je pre budovanie vášho vysnívaného tela lepšia.
Výhody behania vonku
1. Väčšia pestrosť - behanie vonku vám ponúkne pestrosť trate. Môžete bežať po asfalte, po hline, po tráve. Nepôjdete stále len rovno, ale aj doľava, doprava, hore, dole. Na trati vás čakajú prekážky, na ktoré budete musieť reagovať. Vďaka tomu vám však tréning môže ubehnúť rýchlejšie a telo pri snahe prispôsobiť sa prostrediu spáli o čosi viac kalórií.2. Príroda - pri behaní vonku budete na čerstvom vzduchu a budú na vás smerovať slnečné lúče, ktoré vám dodajú vitamín D. To vám pomôže po fyzickej i mentálnej stránke – opadne z vás stres, budete sa cítiť šťastnejší. Neustále sa vám bude meniť prostredie a budete mať stimuly, ktoré vašu pozornosť odlákajú od myšlienky: „Ako dlho to už bežím?“
3. Svalová aktivácia - behanie vonku je fyzicky náročnejšie, pretože musíte do neho zapojiť viac svalov, vrátane tých nenápadných stabilizačných. Viac sa do behu zapája zadok a zadná časť stehien, vďaka čomu spálite aj viac kalórií. Na bežeckom páse to však môžete vykompenzovať, ak si nastavíte šikmý sklon.
Výhody behania na páse
1. Dostupnosť - ak prší, ak je zima, tak vás to von asi lákať nebude. Bežecký pás je však dostupný neustále. Ste v interiéri, a tak môžete behať či je vonku pekne alebo škaredo. V lete i v zime. Dokonca je v tomto smere aj bezpečnejšie.2. Ľahšie monitorovanie - pri behaní na páse môžete vidieť, akou rýchlosťou bežíte, ako dlho a koľko kilometrov už máte za sebou. Všetko sa ľahšie zaznamenáva a monitoruje. Budete ľahšie vidieť pokroky, ktoré vás budú motivovať do budúcna.
3. Lepšia koncentrácia na výkony - na bežeckom páse ľahšie zatlačíte sami na seba. Máte pod kontrolou rýchlosť, sklon i trvanie tréningu. Stlačením tlačidla môžete všetko zmeniť. Ak chcete behať rýchlejšie, zvýšite si rýchlosť pásu. Na obrazovke tiež jasne vidíte, či do svojej snahe dávate maximum a nerozptyľujete sa vplyvmi prostredia.
Čítať ďalší článok:
Ktoré krajiny sveta sú najobéznejšie a ako je na tom Slovensko? Zdieľať na Facebooku