Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 17. 04. 2018

Tieto jedlá by do úst pravý športovec nedal

ikonka
Skutoční profesionálni športovci vedia, že to, čo jedia, do významnej miery ovplyvňuje ich formu a výkonnosť. Aby získali pred konkurentmi výhodu, vyhýbajú sa jedlám s minimálnym nutričným úžitkom.

Chcete byť výkonnejší alebo chcete mať tehličky? Potom sa inšpirujte športovcami, vsádzajte na zdravé jedlá s kvalitnými živinami a určite sa vyhnite konzumácii nasledujúcich jedál a nápojov:

1. Instantné polievky - ich príprava je primitívne jednoduchá, ale ide o spracované jedlo s vysokým obsahom sodíka. Ten síce telo športovca potrebuje, ale nie v prehnane veľkom množstve. Navyše, nie je nič lepšie ako riadna polievka.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Ryžové chlebíky - majú reputáciu zdravého pokrmu vhodného do diéty. Nemajú veľa kalórií, ale tie, ktoré obsahujú, majú veľmi malú výživovú hodnotu. Glykemický index je tiež veľmi vysoký.

3. Cereálie a aj granola - cereálie obsahujú cukry alebo umelé sladidlá a často aj farbivá. Na tom nie je nič dobré. Navyše, obsahujú veľa kalórií. Mohla by ich nahradiť granola? Tá je síce zdravá a plná vlákniny, ale len, ak jej prijmete nanajvýš štvrtinu šálky. Navyše, často obsahuje nepotrebný cukor a tuky. Preto jej negatíva u športovcov prevážia pozitíva.

4. Biele pečivo a cestoviny - v malej miere neuškodia, ale nie sú ideálnym pokrmom, pretože neobsahujú vlákninu a cenné živiny. Zvyšujú pritom hladinu inzulínu a podporujú pokles energie a nárast hmotnosti. Celozrnné alternatívy sú lepšie.

5. Pukance z mikrovlnky - sú plné nezdravých tukov, majú nezdravú hladinu sodíka a v niektorých prípadoch obsahujú aj chemikálie z použitého balenia. Dobrou správou však je, že ak si ich urobíte v hrnci s malým množstvom kokosového oleja, môžu byť pre vás dobrým pokrmom.

6. Energetické a proteínové tyčinky - na jednu stranu obsahujú to, čo by športovec potreboval, no na druhú stranu aj to, čo mu škodí – veľa cukrov a nezdravých tukov.

7. Diétne a športové nápoje - diétne nápoje obsahujú veľa cukrov a umelých sladidiel. Neponúkajú žiadne prospešné účinky a majú negatívny vplyv na zdravie a kontrolu hmotnosti. Športové nápoje sa zase hodia len pre prípad, že robíte veľmi dlhý a náročný tréning. Obsahujú množstvo cukrov, a tak je lepšie, keď športovci získavajú vodu a živiny z iných zdrojov.

8. Alkohol - alkohol spomaľuje regeneráciu svalov, ovplyvňuje motorické schopnosti, znižuje silu a výkonnosť pri šprintoch. Takisto podporuje dehydratáciu a oslabuje imunitný systém.

9. Ovocné šťavy - sú lákavé, pretože sú chutné a obsahujú veľa vitamínov a minerálov. Takisto v nich nájdete aj veľké množstvo cukrov, ktoré sa v tekutej forme dostávajú k pečeni veľmi rýchlo. Navyše, väčšina cenných živín je vo vrstve pod šupkou, a tak sa väčšina z nich do šťavy ani nedostane.

10. Jedlá bez bielkovín - športovci potrebujú bielkoviny a vedia, že ich musia prijímať z každého jedla. Ich obsah v každom jedle udržiava balans, pomáha kontrolovať krvný cukor a zvyšuje nasýtenie.

11. Dressingy na šaláty - šaláty sú excelentnou voľbou do vašej výživy, ale nie s tučnými kalorickým dressingami plnými cukrov. Namiesto nich stavte na istotu – na olivový olej. Dochutiť si šalát môžete aj rôznymi koreninami.

12. Ochutené jogurty - sú chutnejšie ako biele neochutené, ale obsahujú veľa cukrov. To vám zabráni v nadobudnutí vyrysovanej postavy a spôsobí rýchly nárast cukru v krvi, čo ovplyvní vašu energiu.

13. Balená šunka - balená šunka je plná sodíka a dusičnanov, ktoré zachovávajú jej farbu a čerstvosť. Jej častým príjmom zvyšujete riziko srdcovocievnych ochorení.

14. Slané praclíky - chýba im zdravá vláknina a tuky, takže aj po skonzumovaní polovice balenia ste stále nenasýtení. Obsahujú pritom veľa kalórií a sodíka.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist