InstagramFacebookYoutube
Výživa

Jód – nesmierne dôležitý kamarát štítnej žľazy

23. januára 2015
Jód – nesmierne dôležitý kamarát štítnej žľazy
Viete, čo je jednou z hlavných príčin rastúceho počtu porúch štítnej žľazy? Nedostatok látky, ktorá je pre fungovanie tela nesmierne dôležitá. O čo ide? O jód.

Jód je mikroelement, ktorý pomáha štítnej žľaze produkovať svoje hormóny. Tie majú vplyv na rozvoj inteligencie, na telesný rast, pohlavný život i odolnosť proti záťaži. Výhodu majú prímorské krajiny, kde je jódu viac.

Prospešné účinky jódu

Jód má zvýšenú dôležitosť u tehotných a dojčiacich žien, ako aj u detí do troch rokov a ľudí trpiacich autoimúnnymi ochoreniami. Patrí medzi najdôležitejšie stopové prvky z hľadiska všeobecného zdravotného stavu človeka.

Článok pokračuje pod reklamou


Okrem toho, že zabezpečuje správny chod štítnej žľazy a stabilizuje úrovne hormónov, tak posilňuj imunitný systém, reguluje hladinu cukru v krvi, podporuje srdcovocievne zdravie a pozitívne vpláva aj na nervovú sústavu a činnosť mozgu – zlepšuje pamäť, zvyšuje IQ, zlepšuje koncentráciu, bojuje proti depresii a retardácii. Pôsobí aj proti únave a podporuje látkovú výmenu medzi bunkami.

Zaujímavé je aj to, že má pozitívny vplyv na spaľovanie tukov. Zabraňuje tiež vypadávaniu vlasov, zlepšuje stav nechtov a pokožky. Dokonca chráni organizmus pred radioaktívnym žiarením.

Najlepšie zdroje jódu

Ako už sme spomínali, najlepšie z pohľadu jeho príjmu sú obyvatelia prímorských krajín. Má to svoje logické opodstatnenie – jeho hlavným zdrojom je more. Ide nie len o morskú soľ, ale aj morské plody, ryby (treska, makrela, tuniak, sardinky) a riasy.

Z iných zdrojov, ktoré sú bližšie aj k nám, nemožno nespomenúť kamennú soľ, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, strukoviny, čerešne, višne, citrón, zeleninu a dokonca aj čokoládu.

Odporúčaný príjem jódu
Dospelý človek potrebuje prijať asi 200 mikrogramov jódu denne. V praxi stačí prijať 5 až 10 gramov jodidovanej soli a prijmete toto množstvo. Sto gramov syru napríklad poskytne 40 mg jódu. Najlepšie sú na tom morské ryby, ktoré na 10 dkg môžu obsahovať 70 až 150 mg jódu.

Nedostatok jódu sa prejavuje zväčšením štítnej žľazy, nedostatkom jej hormónov a prejavmi ako je únava, suchá pokožka, chrapľavý hlas. Vpláva aj na mentálnu stránku človeka. U detí spôsobuje duševné poruchy. Predávkovanie je vzácne a prejavuje sa kožnými problémami, bolesťami hlavy, zvracaním a hnačkou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist