InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Ako si zvýšiť komfort pri turistike či lyžovaní? Okrem obuvi nepodceňujte palice a vložky do topánok

Autor: PR článok  /   03. augusta 2020
Ako si zvýšiť komfort pri turistike či lyžovaní? Okrem obuvi nepodceňujte palice a vložky do topánok
Viac či menej náročnú turistiku možno robiť v každom ročnom období. Ideálneje teplé počasie, ktoré láka do prírody skúsených aj občasných turistov. K nevyhnutnej výbave turistu patrí jednoznačnevhodná športová obuv a turistické, resp. trekingové palice. Palice sa používajú aj pri lyžovaní, napr. pri základnom paralelnom oblúku alebo karvingových oblúkoch. Bolesti, skorej únave či nadmernému poteniu nôh sa dá predchádzať nosením vložiek do topánok.

Prečo používať palice?

Používanie trekingových palíc má svojich fanúšikov i odporcov. Pri správnom nastavení a striedmom používaní však jednoznačne prevládajú výhody – menšie zaťaženie bedrových a kolenných kĺbov, krížov, chrbtice a svalov nôh, zapájanie svalov hornej časti tela, zvýšenie stability a rovnováhy. Palice sú neoceniteľným spoločníkom na túre najmä vtedy, ak je terén prudký, klzký, zasnežený, alebo inak náročný. Alebo ak sa náhle zmení počasie k horšiemu – začne fúkať vietor či pršať, a vy si uvidíte sotva na kraj nosa.

Každý, kto sa učil lyžovať, musel najskôr zvládnuť základný paralelný oblúk. Bez lyžiarskych palíc, ktoré sa zapichujú v úvode každého oblúka, by sa nám pravidelný rytmus a stabilita udržiavali ťažšie. Pri karvingových oblúkoch zatáčame preklopením lyže na hranu, a síce lyžiarske palice nezapichujeme, napriek tomu sú dôležitým stabilizačným prvkomi v tomto prípade. Kvalita palíc od rôznych výrobcov sa odlišuje. K svetovej špičke patria trekingové, bežecké a zjazdové palice značky leki.

Aká má byť ich dĺžka, resp. ako ich správne nastaviť

Väčšina turistických palícje teleskopická – skladá sa z dvoch alebo troch dielov, ktoré sa dajú do seba zasúvať. Nastaviteľná dĺžka 80 až 150 cm je vhodná na lyžiarsku turistiku a skialpinizmus. Na bežnú turistiku sú určené kratšie trekingové palice od 65 po 140 cm. Správnu dĺžku palíc – trekingových aj lyžiarskych – zistíte vynásobením telesnej výšky koefecientom 0,7. Alebo ináč, pri úchope rukoväte by predlaktie malo tvoriť pravý uhol s ramennou kosťou. Tomu treba prispôsobiť dĺžku trekingových palíc aj pri zostupe a stúpaní. Trekingové palice držte čo najbližšie k telu. Pred telo patria jedine, ak idete dolu kopcom (zostupujete). Pravá noha by mala vyrážať súčasne s pravou rukou, a naopak.

Vhodná obuv

Turistickú obuv radíme do niekoľkých kategórií – hiking (lesnatý terén, upravené chodníky), trekking (vysokohorská turistika, kamenistý terén), approach (ferraty, menej náročné lezenie), backpacking (viacdenné túry s ťažkým batohom) a mountaineering (vysokohorská turistika). V závislosti od typu turistiky a náročnosti terénu sa turistické topánky odlišujú hrúbkou a tvrdosťou podrážky, ľahkosťou, výškou, materiálom a spracovaním (fixácia členka, šnurovanie začína bližšie od špičky, pevná špička resp. climbingzon,...).

Pri nenáročnej túre, teda v nenáročnom teréne a za dobrého počasia, vám postačia aj klasické tenisky nike air max, ktoré nosíte pri behu alebo iných športoch. V zásade platí, že čím je terén komplikovanejší, mala by byť podrážka tvrdšia a topánkyvyššie. No v žiadnom prípade by nemali tlačiť alebo sa vyzúvať.

Vložky do topánok a podpätenky

Na trhu existujú rôzne typy vložiek do topánok, vrátane podpäteniek. V rámci turistiky dokážu vložky výrazne obmedziť bolesti, únavu a potenie nôh. Kým klasické pokrývajú celú vnútornú časť obuvi, podpätenka sa umiestňuje do zadnej časti topánky pod pätu.

Gélové alebo latexové podpätenky tlmia nárazy pri došľape, a podobne ako palice, znižujú zaťaženie členka, bedrového kĺbu a chrbtice. Iný typ podpäteniek môže lepšie brániť vyzúvaniu obuvi, vzniku otlakov alebo vyrovnáva nerovnosti v pätnej časti topánok. Vďaka podpätenkám si turistiku môžu užiť aj ľudia s rozdielnou dĺžkou končatín. Antibakteriálne vložky zas predovšetkým zamedzujú šíreniu nežiadúcich baktérií a poteniu nôh. Skrátka, treba si vybrať, ktorý typ vložiek či podpäteniek vám vyhovuje viac.

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist