Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 02. 08. 2020

Prečo sú bežci s rastúcim vekom pomalší?

ikonka
Nie je ničím prekvapujúcim, že mladší bežci sú oproti tým starším rýchlejší. Nie len veda, ale aj skúsenosti jasne ukazujú na to, že čím starší ste, tým pomalšie beháte. Čo presne však stojí za týmto problémom starších bežcov?

Aj keby ste sa akokoľvek snažili, po určitom bode zlomu sa v pokročilom veku nedočkáte pokrokov, ak sa behaniu poctivo venujete od mladosti. Pre niekoho to môže byť frustrujúce, iný to zase berie športovo ako súčasť starnutia.

Nová štúdia sa v tomto roku zamerala presne na problém bežcov po päťdesiatke, ktorých tempo sa citeľne spomaľuje. Nevyhnú sa pritom tomu ani výnimoční a skvelí bežci. O všetkom hovoria svetové rekordy v maratóne.

Mužský svetový rekord v maratóne v súčasnosti činí čas 2:02:57 a dosiahol ho tridsaťročný bežec. Ten bol takmer o hodinu rýchlejší ako jeho starší kolega Ed Whitlock, ktorý vytvoril svetový rekord v kategórii 70- až 75-ročných. Kanaďan neskôr vytvoril aj rekord v kategórii 80- až 85-ročných – 3:15:54. Oproti svojmu predošlému času sa zhoršil o viac ako 20 minút.

Väčšina ľudí tento pokles výkonnosti akceptuje ako prirodzenú súčasť nášho života, no len málokto je ochotný hľadať odpoveď, prečo tomu tak je. Keďže ste sa pri čítaní dostali až sem, vás to zaujíma a teraz sa dôvod dozviete.

Vedci zistili, že za dôvodom poklesu výkonnosti nie je ani tak znížená aeróbna kapacita, ako tvrdili štúdie z minulosti, ale menšia vzdialenosť prejdená jedným vykročením, ktorá sa vekom priebežne znižuje. Prečo? Bežci starší ako 40 rokov pri behaní zapájali významne menej spodnú časť nôh – členky a lýtka. Táto zmena sa pritom stala ešte viac citeľnejšia v 50. rokoch života.

Kým niečo podobné už bolo preukázané pri chôdzi, tam sa ukázalo, že viac roboty prevzali vekom bedrá. Pri behu však neboli bedrá aktívnejšie, a tak jednoducho dochádzalo k spomaleniu behania.

Prečo však za spomalenie môžu práve lýtkové svaly? Podľa vedcov je problém v tom, že práve tieto svaly starnú skôr ako ostatné. Skôr sa ich dotýka starnutie nervovej sústavy a oslabujú sa väzivá v ich okolí. Telo sa teda zrejme v pude sebazáchovy snaží ich využívanie znížiť, aby zabránilo zraneniu.

Vedci tiež odporúčajú, aby sa bežci venovali už v mladšom veku posilňovaniu lýtkových svalov a precvičovaniu flexorov v okolí členkov. Týmto spôsobom zvýšia svoju relatívnu výkonnosť v pokročilom veku, hoci to nič nezmení na tom, že absolútna rýchlosť behu poklesne.

Článok bol pôvodne vydaný 22.11.2015.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist