Suplementy

Najlepšie doplnky výživy pre rýchlejší metabolizmus

27. 4. 2022
Najlepšie doplnky výživy pre rýchlejší metabolizmus
Metabolizmus ovplyvňuje celý proces premeny jedla na energiu, vďaka čomu dokážete fungovať. Čím ho máte rýchlejší, tým je efektívnejší. Dokáže však tiež uľahčiť chudnutie alebo kontrolu vašej hmotnosti. Ako si ho urýchliť s pomocou doplnkov výživy?

Hoci neexistuje žiadna zázračná pilulka, niektoré suplementy vedia byť užitočné. Amy Shapirová z Real Nutrition NYC odporúča dbať na príjem nasledujúcich látok, vďaka ktorým váš metabolizmus nebude taký pomalý:

Extrakt zo zeleného čaju
Zelený čaj má mocný vplyv na náš metabolizmus. Obsahuje veľa EGCG, čo je antioxidant, ktorý pomáha zaceľovať poškodenia buniek spôsobené voľnými radikálmi. Tiež má vplyv na zrýchlenie metabolizmu. Okrem toho zelený čaj obsahuje aj kofeín, ktorý stimuluje termogenézu, čím zvyšuje množstvo kalórií, ktoré telo spáli.

Pozri aj: Zelený čaj – prospešný pre zdravie i chudnutie

Vitamín B
Vitamíny skupiny B nám pomáhajú s mnohými nevyhnutnými telesnými funkciami, vrátane podporovania zdravého metabolizmu. Pomáhajú efektívnejšie metabolizovať sacharidy, bielkoviny aj tuky, vďaka čomu sa jedlo efektívnejšie mení na energiu. Vitamín B6 pomáha tvoriť L-karnitín, ktorý pomáha využívať tuk ako zdroj energie.

Železo
Tento minerál pomáha tvoriť energiu transportom kyslíka ku každej jednej bunke tela, vrátane svalov, čo pomáha so spaľovaním tukov. Pomáha aj budovaniu svalov. Čím viac ich máte, tým rýchlejší je váš metabolizmus. Preto je pri chudnutí dôležité aj posilňovanie. Nedostatok železa je pritom celkom bežný.

CLA
Kyselina alfa lipoová (CLA) je antioxidantom, ktorý bojuje s voľnými radikálmi a podporuje pečeň, absorpciu vitamínov i metabolizmus. Prirodzene sa tvorí v mitochondriách, v ktorých pomáha meniť živiny na energiu. Telo si vytvára len malé množstvo, a preto môže byť doplnok výživy cenný.

Selén
Selén pomáha telu spravovať hormóny zo štítnej žľazy, ktoré kontrolujú váš metabolizmus. Preto doplnok výživy s obsahom selénu dokáže pomôcť k lepšiemu fungovaniu štítnej žľazy a dodať vášmu metabolizmu pomoc, keď ju potrebuje.