InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ste začiatočník? Skúste na mesiac tento tréningový program založený na kľukoch

18. apríla 2024
Ste začiatočník? Skúste na mesiac tento tréningový program založený na kľukoch
Hľadáte cvik, ktorým by ste komplexne precvičili hornú časť tela, na ktorý by ste nepotrebovali žiadne náčinie a mohli by pri ňom progresívne napredovať aj začiatočníci? Sú to staré-dobré kľuky. A práve na nich stojí tréningový program z dielne Jakea Bolyho.

Prostredníctvom tohto tréningového programu absolvujete mesiac, počas ktorého si posilníte hrudník, ramená, tricepsy, stred tela i chrbát a zároveň ovládnete cvik, pri ktorom sa práve veľa začiatočníkov vzdáva.

Ešte predtým, ako prejdeme k samotnému rozpisu, si špecifikujeme, ako sa kľuk správne vykonáva.

Článok pokračuje pod reklamou


Ruky položte na podlahu tak, aby boli od seba o trochu ďalej, ako je šírka vašich ramien. Ruky a nohy sú plne vystreté, chodidlá sú pri sebe, pohľad smeruje k zemi, telo vytvára rovnú líniu. S nádychom sa pomaly a kontrolovane spustíme k zemi, brušné svaly udržujeme napäté, aby zostalo telo rovné. Telo nespustíme k zemi tak, aby na nej spočívalo a prišli sme o napätie v svaloch. Následne sa s výdychom vytlačíme hore do počiatočnej pozície a precítime prácu prsných svalov a tricepsov.

Teraz, keď už to vieme, môžeme prejsť na samotný program. Pozostáva z troch tréningových dní, medzi ktorými budete mať minimálne deň voľna na regeneráciu. Cvičiť teda môžete v pondelok, stredu a piatok alebo utorok, štvrtok a sobotu.

Medzi sériami oddychujte jednu až dve minúty. Ak bežné kľuky ešte nezvládate, robte ich na kolenách (ďalej ako „asistované kľuky“).

Prvý tréningový deň

Asistované kľuky: 3 x 8-10 (3 série po 8-10 opakovaní)
Asistované kľuky v pomalom tempe: 2 x 6
Kľuky s rukami na vyvýšenej platforme: 3 x 6-8
Doska (plank): 4 x 20 sekúnd

Pri asistovaných kľukoch v tempe sa spúšťate dole pomaly počas štvorsekundového intervalu. Potom sa vytlačte hore tak, ako zvyčajne.

Druhý tréningový deň

Asistované kľuky na úzko: 4 x 8
Kľuky v polovičnom rozsahu pohybu: 2 x 5
Tricepsové extenzie s využitím váhy tela: 3 x 8
Doska s menením polohy rúk (z predlaktí na dlane a naspäť): 3 x 10-20

Pri kľukoch na úzko máte ruky od seba na vzdialenosť šírky ramien. Pri druhom cviku vykonávate normálne kľuky, no váš pohyb dole zastaví asi v strede plného rozsahu opakovania a následne sa vrátite hore. Pohyb vykonávajte pomaly. Tretí cvik si môžete pozrieť na tomto videu:Pri doske s menením polohy rúk budete opakovania zvyšovať každý týždeň. V prvý týždeň ich urobíte 10 až 12, v druhý 14, v tretí 16 až 18 a vo štvrtý 18 až 20.

Tretí tréningový deň

Široké kľuky s asistenciou: 3 x 8-10
Asistované kľuky s prestávkami pri pohybe dole: 3 x 5
Upažovanie v stoji s jednoručkami: 3 x 10-12
Prone YTW: 3 kolá

Pri širokých kľukoch majte ruky od seba ďalej asi o šírku jednej ruky ako pri bežných kľukoch. Pri druhom cviku urobíte prestávku na 1 sekundu, keď bude v lakťoch uhor 90 stupňov a následne 2 sekundy, keď budete na spodku pohybu. Štvrtý cvik je lepšie ukázať na videu:
Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist