SlovakFitness.sk

Tréning 02. 07. 2015

Chyby, ktoré možno robíte pri kardio tréningu

ikonka
Kardiovaskulárny tréning je u mnohých cvičencov vnímaný ako nutné zlo, pri ceste za vyrysovanou postavou. Nikto sa mu však nedovolí vyhnúť, ak chce spáliť tuky. A síce toto rozhodnutie je správne, často sa spája s chybami, ktoré sa pri kardiu robia.

V dnešnom článku si spomenieme štyri prehrešky, ktoré nemajú práve najlepší vplyv na vaše snaženie. Komplikujú vašu cestu za vytúženými tehličkami na bruchu a vznikajú hlavne dôsledkom toho, že 95 % plánovania venujete silovému tréningu.

Nepodceňujte kardiovaskulárny tréning a vyhnite sa týmto chybám:

1. Spoliehate sa, že kardio vytvorí kalorický deficit

Pre mnohých je to nepochopiteľné, no je to celkom bežné – niektorí ľudia sa snažia schudnúť tak, že preceňujú význam kardia a podceňujú význam diéty. Inými slovami – poctivo sa venujú aeróbnym aktivitám, ale myslia si, že to je všetko, čo potrebujú na to, aby schudli, a vo svojom jedalníčku ponechávajú nezdravé a vysokokalorické jedlá. Takisto sa stáva, že trénujú veľmi dlho, aby si vytvorili miesto pre prehrešky v diéte, prípadne ich skonzumujú predtým s tým, že však to 20 minútami na rotopede navyše doženú. To však vedie k pretrénovaniu, zoslabeniu imunity a strate svalovej hmoty. Nevenujte sa kardiu viac ako 45 až 60 minút denne a radšej si dajte do poriadku svoju výživu.

2. Nezapájate do tréningu rozmanitosť

Kardio väčšina ľudí považuje za nudné, ale často je to len kvôli tomu, že si pod ním predstavujú dlhé minúty behania na bežeckom páse či dlhé minúty šliapania na rotopede. Práve táto monotónnosť často vedie aj k strate záujmu a aj keby sa udržal, často vedie k zníženiu samotnej efektivity tréningu. Riešením je dodať aeróbnemu tréningu rozmanitosť. Striedajte druhy tréningov na pravidelnej báze. Skúste jeden deň stráviť na rotopede 45 minút, ďalší vyskúšajte vysoko intenzívny intervalový tréning v dĺžke 20 minút, ďalší behajte 30 minút a ďalší trebárs skúste tabatu. Treba to obmieňať a efektivita i vaša chuť budú vyššie.

3. Intervalové tréningy robíte na prázdny žalúdok

Keď už sme spomínali intervalový tréning, treba sa pri ňom trochu pozastaviť. Mnoho ľudí je dobre oboznámených s výhodami ranného kardio tréningu na lačný žalúdok, hoci tie bývajú často aj vyvracané. Podstatné však je, že aj keby to fungovalo pri kardiu s miernou intenzitou, pri vysoko intenzívnom intervalovom tréningu, trebárs pri šprintoch, je to zlé! Väčšina ľudí potrebuje ako palivo pre takéto tréningy glukózu. Zvýši sa tak efektivita tréningu a predíde sa strate svalovej hmoty.

4. Využívate priľahký odpor

Veľmi zaujímavou možnosťou aeróbneho tréningu je spojiť ho s činkami. Takzvané „železné kardio“ je atraktívnou formou pre svoju rozmanitosť a iné výhody, no často sa absolvuje s veľmi malými váhami – jedno až trojkilovými. S väčšou záťažou spálite viac kalórií a ak pri nej budete mať dostatočnú rezervu pri dokončení predpísaného počtu opakovaní, nemusíte sa báť ani pretrénovania. Ak cvičíte len kardio a nemusíte sa báť o pretrénovania (okrem toho inak neposilňujete), pokojne využívajte aj činky s váhou na úrovni 50 až 70% vášho maxima pre jedno opakovanie. Takisto dodatočná záťaž môže byť výhodou trebárs pri behaní – dajte na seba vestu so záťažou a za rovnaký čas spálite podstatne viac energie. Na rotopede zase zvýšte stupeň náročnosti.

Článok bol pôvodne vydaný 6.6.2013.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
desat-strategii-budovania-sily-ktore-nikdy-nezostarnuDesať stratégií budovania sily, ktoré nikdy nezostarnú10-tyzdnov-ktore-vam-prinesu-svalovu-hmotu-i-silu10 týždňov, ktoré vám prinesú svalovú hmotu i silu ako-sa-zotavit-z-treningu-efektivnejsieAko sa zotaviť z tréningu efektívnejšie? byt-v-pozicii-dosky-viac-ako-10-sekund-by-mohlo-byt-zbytocneByť v pozícii dosky viac ako 10 sekúnd by mohlo byť zbytočné domacu-posilnovnu-ma-stale-coraz-viac-ludi-co-v-nej-nesmie-chybatDomácu posilňovňu má stále čoraz viac ľudí. Čo v nej nesmie chýbať?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist