InstagramFacebookYoutube
Tréning

Tréning hokejistu: Ako zrýchliť korčuľovanie mimo ľadu?

26. júna 2014
Tréning hokejistu: Ako zrýchliť korčuľovanie mimo ľadu?
Hokej je rýchly šport a mnoho hokejistov svoju letnú prípravu špecializuje aj na zlepšenie svojho korčuľovania. Ak chcete korčuľovať rýchlejšie, dajú sa praktizovať tréningy mimo ľadu, ktoré k tomu budú viesť bez toho, aby ste si na nohy obuli korčule.

Čím chce byť hokejista lepší, tým musí byť aj rýchlejší. Vďaka lepšej rýchlosti bude vyhrávať súboje o puk, bude unikať obrane súperov a dostávať sa do väčšieho počtu šancí. Nemusíte však v lete trénovať až tak tvrdo, ako skôr rozumne.

Pre efektívny tréning zameraný na rozvoj sily nôh, rýchlosti a výbušnosti pri korčuľovaní, je dôležité sústrediť sa viac na hamstringy, resp. zadnú časť nôh, ktorá zahŕňa aj lýtka a sedacie svaly. Namiesto cvikov s využitím dvoch nôh je lepšie venovať sa cvikom s využitím len jednej nohy, čím sa zapojí do akcie viac stabilizátorov.

Článok pokračuje pod reklamou


Takisto treba zmeniť vykonávanie cvikov. Keď je cieľom budovanie sily, prevedenie by malo byť pomalé. Ak sa však koncentrujeme na rýchlosť, treba viac ako ťažké váhy využívať ľahšie záťaže s rýchlejším pohybom. Mali by ste pohyby robiť čo najrýchlejšie, ale zároveň ich udržiavať pod kontrolou.

Pri tréningoch je dôležité obmedziť zapojenie štvorhlavého stehenného svalu a klásť dôraz na hamstringy a sedacie svaly. Dobrým tipom na osvojenie si zapájania zadnej časti stehien sú drepy s chrbtom opretým o stenu, pri ktorých môžete cítiť pálenie na štvorhlavom svale, ale tie správne aktivujete tak, že budete napínať zadok a hamstringy.

Pri drepoch by ste mali váhu cítiť viac na pätách ako na špičkách, tým pádom dôraz prenesiete viac na tú správnu svalovú skupinu. Ak máte problém s rozložením váhy, skúste prsty na nohách zdvíhať hore. Nezabudnite však držať pevný stred tela, aby ste si nepreťažili kríže.

Do tréningu pre rozvoj rýchlosti treba zapájajte aj iné cviky s dôrazom na hamstringy a nezabúdajte na rôzne alternatívy výskokov a šprintov. Okrem hlavných svalov je však aj dôležitý rozvoj stabilizátorov, ktoré sú pri korčuľovaní dôležité. Najlepšie sa precvičujú cvikmi, kde pracuje iba jedna noha a musíte vyrovnávať aj svoju stabilitu. Ak ste už skúsenejší, môžete robiť aj drepy s dvoma nohami na fit lopte alebo stabilizačnej doske. ?


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist