Suplementy sa rôznia nie len v cene, ale aj v zložení a kvalite, ktoré priamo ovplyvňujú ich účinnosť. V súčasnosti sa ich užívanie spája nie len s ochranou pred nedostatkom ich príjmu z výživy, ale aj ako doplnok podporujúci výkonnosť, pomáhajúci pri chudnutí, chrániaci pred rakovinou a inými ochoreniami. Je to pravda alebo len marketingové tvrdenia?
Dôležité je podotknúť, že prioritou pre ľudí by malo byť získavanie vitamínov a minerálov zo stravy. To však nemusí byť vždy najľahší cieľ a aj keď väčšinu z nich prijmete, na niektoré môžete pozabudnúť. A práve v tom multivitamínové ruky podávajú pomocnú ruku.
Tie sú však vyrobené synteticky, a tak často nemajú presne takú štruktúru ako vitamíny z prirodzených zdrojov. A práve tú dochádza k háčiku. Jedna štúdia totiž zistila, že vitamín C prijatý stravou bojoval rýchlo proti chorobe, syntetický mal na to malý vplyv.
Problémom pri suplementoch však môže byť aj predávkovanie. Ak totiž vitamínov alebo minerálov prijmete príliš, môže toxicita mať vplyv naopak na podporu choroby. Navyše, v horších výrobkoch sa môžu nachádzať v suplementoch nečistoty, ktoré napríklad v Japonsku boli spojené s 37 úmrtiami.
Vo svete je všeobecne zaužívaná viera, že multivitamínové doplnky poskytujú rovnaké výhody ako vitamíny získané z diéty bohatej na ovocie a zeleninu, ktorú redukuje riziko cukrovky, rakoviny, srdcovocievnych ochorení a podobne. Niektoré výskumy však odhaľujú, že tomu tak skutočne nemusí byť.
Zaujímavé je tvrdenie výrobcov suplementov, ktoré tvrdí o vplyve na výkonnosť. Za týmto účelom sa urobila štúdia v roku 2006, ktorá odhalila, že tekutý multivitamín nemal žiaden vplyv na zlepšenie anaeróbnej výkonnosti u ľudí s adekvátnou výživou.
Faktom je, že sa už tieto produkty skúmali často a výsledky sú často aj protichodné. Čo teda robiť, aby ste mali lepšie zdravie? V prvom rade by ste si mali dať do poriadku stravovanie tak, aby ste dostatok vitamínov prijímali zo stravy. Doplnky by mali byť len doplnkami a prísť na rad ako posledné. A ak chcete staviť na istotu, vyberte si produkt od renomovanej firmy.
Letný režim, pôvodne z 15.01.2014.
Čítať ďalší článok:
Je v poriadku jesť večer po ôsmej? Zdieľať na Facebooku