Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 26. 07. 2019

Jahody – chutné, zdravé a nekalorické

ikonka
V dobách minulých boli považované za kráľovské ovocie či ovocie lásky. V súčasnosti ich môže pestovať každý a nenájde sa osoba, ktorá by nemala rad ich šťavnatú sladkú chuť. Reč je o jahodách, ktoré okrem lahodného pôžitku so sebou prinášajú aj niekoľko prospešných vlastností.

Jahoda je nepravý plod jahodníka velkoplodého, ktorá je veľmi obľúbené pre svoju vôňu, kompozíciu a chuť. Jahodník sa ako zdroj chutného ovocia začal vo veľkom pestovať vo Francúzsku, kde bol vyšľachtený v druhej polovici 18. storočia. Počiatky konzumácie jahôd však siahajú do dôb starovekého Ríma, ba podľa archeologických nálezov až do doby kamennej. Na území Slovenska sa začali šíriť až v 19. storočí.

V súčasnosti sú rozšírené jahody lesné a záhradné. Záhradné sú veľmi ľahko pestovateľné, a tak ich možno nájsť skoro v každej záhrade. Väčšina jahôd sa však masovo pestuje na plantážach, ktoré sú najrozšírenejšie v USA, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Japonsku či Poľsku.

Nutričný profil jahôd

Najväčšiu časť jahody tvorí voda a nachádza sa v nej len nepatrné množstvo bielkovín a tukov. V 100 gramoch sa ale nachádza šesť gramov cukrov, ale aj 1,1 gramu vlákniny. Energeticky sa to odzrkadľuje na 113 KJ energie, teda v prepočte na 27 kalóriách.

Z vitamínov v jahodách dominuje vitamín C (380 mg na 100 g), ale nájdeme v nich aj nepatrné množstvo vitamínov E, B6 či niacínu. Obsahujú aj karotén, flavonoidy, triesloviny, či z minerálov fosfor, železo, mangán a meď. Nečudo, že sa jedná o kvalitné ovocie.

Jahody a ich prospešné účinky

Pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, je tu hneď na úvod dobrá správa – jahody majú nízky obsah kalórií, a tak poslúžia ako vhodná náhrada sladkostí. Taktiež pomáhajú spaľovať podkožný tuk, lepšie okysličujú vaše telo a vláknina z nich pôsobí prospešne na trávenie.

Flavonoidy v nich obsiahnuté majú zase na svedomí zníženie rizika srdcovocievnych ochorení. Takisto pôsobia na zdravie kostí a dokoncia chránia pred vznikom rakoviny. Biotín je zase dôležitý pre posilňovanie vlasov a nechtov. Pokožka pre zmenu čerpá prospešné účinky z kyseliny ellagovej. Dokonca jahody chránia pred UV žiarením.

Jahody vo všeobecnosti posilňujú imunitný systém, uľahčujú zápaly a podporujú zdravie očí. Dlhodobá konzumácia jahôd sa odzrkadľuje aj na podporení krátkodobej pamäte. Mimochodom, môžete ich využiť aj pri romantických chvíľkach.

Článok bol pôvodne vydaný: 28.02.2014.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist