Pre ženy

Štyri pravidlá výživy pre ženy, ktoré chcú byť fit

01. augusta 2020
Štyri pravidlá výživy pre ženy, ktoré chcú byť fit
Keď chcete žiť aktívne a zdravo, určité výživové zvyku sú nevyhnutné – veľa vody, zeleniny, stráženie si kalórií atď. Vaše telo má však iné výživové potreby, ak sa chystá na tréning, predovšetkým posilňovací. Ak chcete maximalizovať svoje výsledky, aplikujte nasledujúce štyri pravidlá.

1. Jedzte pred tréningom tak, aby ste si zlepšili výkonnosť

Nepotrebujete jesť pred tréningom, ak sa snažíte schudnúť, cvičíte hneď ráno alebo váš tréning bude kratší ako jedna hodina. Ak však vaše ciele súvisia s výkonnosťou (napr. posilňovanie), potom urobíte lepšie, ak zjete pred cvičením niečo menšie tak, aby ste si dodali energiu na tvrdšiu práci v posilňovni. Ideálne by malo obsahovať 100 až 200 kalórií s väčším obsahom sacharidov ako bielkovín. Rýchlou voľbou je trebárs banán.

2. Načasovanie jedenia je kľúčové

Je dôležitejšie, čo jete alebo kedy jete? To druhé. Po skončení tréningu by ste mali do polhodiny prijať nejaké jedlo, aby ste pomohli svalom lepšie regenerovať a znížiť pravdepodobnosť prejedania sa neskôr počas dňa. Pred tréningom postačí malý pokrm, ale po ňom je lepšie zjesť poriadne jedlo. Môžete si ho naplánovať tak, že to vyjde na raňajky, obed alebo večeru. Ak cvičíte na prázdny žalúdok, môžete prijať do tej doby proteínový nápoj a jedlo neskôr.

3. Je potrebné zvýšiť príjem bielkovín

Toto nie je pre návštevníčky fitness centier žiadna novinka. Na jeden kilogramu svojej hmotnosti by ste mali denne prijať aspoň 1,5 gramu bielkovín. Optimálne 2 gramy. To platí predovšetkým pre tie ženy, ktoré sa snažia svaly budovať, ale aj pre tie, ktoré si ich chcú zachovať pri snahe spaľovať tuky. Pokiaľ nemôžete dostatok bielkovín získať zo stravy, existujú alternatívy vo forme doplnkov.

Pozri aj: Proteíny a ženy

4. Majte po ruke čerešňovú šťavu

Šťava z trpkých čerešní je bohatá na antioxidanty a keď ju pijete po cvičení, dokáže pomôcť pri redukciu zápalov a pomôcť v zotavovaní sa svalov. To je efekt, ktorý je pre vaše pokroky i zdravie veľmi dôležitý. Navyše, ak cvičíte večer, pomôže vám vďaka obsahu melatonínu lepšie zaspať.

Letný režim, pôvodne z 24.05.2014.