InstagramFacebookYoutube
Tréning

Sedem prekvapujúcich faktov o behu

18. februára 2016
Sedem prekvapujúcich faktov o behu
Možno ste si vedomí výhod behania, ale teraz vám prinášame sedem faktov, o ktorých ste možno ani netušili. Behanie je pre vaše zdravie možno lepšie, ako ste čakali. Niektoré z nasledujúcich faktov to len potvrdzujú.

1. Najrýchlejší ste v 20. rokoch života
Výskumníci u maratóncov zistili, že muži i ženy mali svoj vrchol v rýchlosti v 20. rokoch. Muži boli na vrchole v priemere vo veku 27 rokov, ženy zažili rýchlostný vrchol o dva roky neskôr.

2. Viac kalórií spáli neskúsený bežec
Keď s behom začínate, spálite pri rovnakej aktivite viac kalórií, ako keď už je z vás skúsený bežec. Množstvo kalórií spálených pri behu nezávisí len od dĺžky behu a vašej rýchlosti, ale aj od vašej váhy a kondície.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Kompresný odev pomáha
Šprintéri, ktorí majú na sebe počas tréningov kompresný odev, pociťujú menšiu svalovú bolesť počas 24-hodinového obdobia regenerácie po behu. Nosenie kompresných podkolienok zase zvyšuje rýchlosť behu na bežeckom páse o 6,1 %.

4. Beh posilňuje vaše kosti
Vedci zistili, že kosti bežcov sú silnejšie ako u ľudí, ktorí sa behu nevenujú. U bežcov je vyššia sila i hustota kostí dolnej končatiny. V dolnej časti nôh majú tiež až o 15,2 % väčší obsah minerálov ako „nebežci“.

5. Nižší ľudia bežia lepšie ako vyšší
Kosti u vysokých ľudí sú dlhé a ťažké, a tak je potrebnej viac energie pri behu. Preto sa im beháva ťažšie ako nižším ľuďom. A platí to aj v prípade, ak majú obaja ľudia rovnakú váhu. Nižší bežci využívajú svoje telo pri behu efektívnejšie.

6. Beh vzad znižuje riziko zranení
Možno to znie prekvapujúce, ale beh vzad znižuje riziko zranenia. Pomáha totiž budovať silnejšie a lepšie vybalansované svaly dolných končatín. Ktorý beh sám o sebe je bezpečnejší, to je už iná reč. Pri behu vzad totiž ľahšie doplatíte na prekážku.

7. Beh znižuje tlak krvi
Ak človek beháva každý deň aspoň 45 minút, udrží si krvný tlak v normále aj bez použitia liekov či špeciálnej diéty. Beh je v znižovaní krvného tlaku veľmi efektívny, no ak ho už máte v normále, žiadne zmeny nespozorujete.

zdroj: Fitness&Wellness Blog


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist