1. CESNAK
Vysoký obsah alicínu robí z cesnaku prírodné antibiotikum. Látka, ktorá je neslávne známa svojím zápasoch, podporuje imunitný systém a má aj protinádorové vlastnosti. Cesnak obsahuje tiež antioxidanty, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi spôsobujúcimi chronické ochorenia.
2. FERMENTOVANÉ POTRAVINY
Väčšina imunitného systému človeka je sústredená v žalúdku, takže udržiavanie tráviaceho systému v dobrom stave je základom pre posilnenie celkového zdravia. Jedenie na probiotiká bohatých fermentovaných jedál vám pomôže vďaka zdravým baktériám bojovať proti tým, ktoré sú zle a spôsobujú zápaly. Ide o jedlá, ako sú miso, kimči, kyslá kapusta, prípadne jablčný ocot.
3. HUBY ŠITAKE
Podľa jednej americkej štúdie každodenný príjem húb šitake vedie k posilneniu imunitného systému a zníženiu obsahu proteínov, ktoré spôsobujú zápaly. Vysoký obsah fosforu pomáha posilňovať imunitný systém stabilizovaným mikroflóry v žalúdku. Tieto huby už tisícročia používajú ako prírodný liek ľudia z niektorých ázijských krajín. Tí ich odporúčajú jesť surové a usušené.
4. SLADKÉ ZEMIAKY
Aj sladké zemiaky prospievajú imunitnému systému ľudí. Ide však skôr o vonkajšiu ochranu pred baktériami a vírusmi. Sladké zemiaky totiž patria medzi najlepšie zdroje beta-karoténu, ktorý sa mení na vitamín A. Ten posilňuje a uzdravuje pokožku, ktorá slúži ako prvotná ochrana pred nepriaznivými vplyvmi z okolia.
5. VČELÍ MED A MED MANUKA
Včelí med patrí medzi jedlá, ktoré majú antibiotické vlastnosti bez rizika rozvoja rezistentných baktérií. Horúci čaj s medom pomáha prechádzať a zmierňovať prejavy nádchy a kašľu už roky. Med Manuka z Nového Zélandu má oproti iným druhom medu aj vyššiu koncentráciu metylglyoxalu a dihydroxyacetónu, ktoré antibakteriálne vlastnosti ešte zosilňujú.
Čítať ďalší článok:
Päť chýb, ktoré vám bránia v rozvoji ramien Zdieľať na Facebooku