Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 21. 01. 2016

Mŕtvy ťah alebo zakopávanie, čím vybudujete lepšie hamstringy?

ikonka
Mŕtvy ťah s vystretými nohami a zakopávanie sú bežne využívané cviky pri tréningu nôh zameranom na rozvoj hamstringov, teda zadnej časti stehenného svalstva. Ktorý z týchto cvikov je však efektívnejší?

Odpoveď nám pomohli nájsť výskumníci z tímu Brada Schoenfelda, ktorí skúmali svalovú stimuláciu s využitím práve tejto dvojice cvikov.

Hamstringy tvoria tri svaly – dvojitý sval stehna, pološlachovitý a poloblanitý. Pre cvičencov je podstatný ten prvý, ktorý tvoria dve hlavy – laterálna a mediálna. Vedci sa zamerali na to, akým spôsobom sa zaťažovali spodná a horná časť oboch hláv.

Vedci vďaka tomu zistili, že cviky stimulujú hamstingy odlišne, nie len intenzitou stimulácie, ale aj jej situovaním. Svalová skupina sa tak zaradzuje medzi tie, ktoré možno rozdeliť na časti a trénovať s dôrazom na každú zvlášť.

Ako subjekty experimentu boli využití muži, ktorí pravidelne cvičia. Tí oba cviky vykonávali s váhou, ktorá predstavuje ich maximum pre osem opakovaní. Stimulácia svalov sa zisťovala pomocou elektromyografie, ktorá skúma elektrické stimulácie v svaloch.

Ak by ste sa pri tréningu chceli zamerať na hornú časť hamstringov, môžete si vybrať jeden aj druhý cvik. Zistilo sa totiž, že táto časť oboch hláv bola aktivovaná takmer rovnako u oboch cvikov.

U spodnej časti bol však výrazný rozdiel. Lepšie ju stimulovali zakopávania v ľahu. A to výrazne – u spodnej časti laterálnej hlavy o 170 % a u spodnej časti mediálnej hlavy o 65 % v porovnaní s mŕtvym ťahom s vystretými nohami.

Keď si to dáme dokopy, ako nadradený cvik sa javia zakopávania, ktoré by mali byť vašou prvou voľbou pre celkový rozvoj hamstringov. To však neznamená, že budete v tréningu len tie. Svaly optimálne precvičíte, ak ich budete stimulovať viacerými cvikmi. Aj mŕtve ťahy s vystretými nohami tak vo vašom tréningu nájdu svoje miesto.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist