Meď nevplýva pozitívne len vďaka svojím účinkom, ale aj vďaka tomu, že vie pôsobiť na vitamíny, ktorým zvýrazňuje ich účinky. Ako antioxidant pomáha premieňať živiny na energiu a vplýva na niektoré enzýmy. Čím nám je ešte prínosom?
Prospešné účinky medi
Meď spevňuje cievy, kosti, šľachy, nervy, udržuje pigmentáciu tkanív (aj sfarbenie pokožky) a pôsobí pri hojení rán. Bojuje proti infekciám, podporuje krvnú zrážanlivosť a je nevyhnutná pre tvorbu hemoglobínu a bielych krviniek, ako aj kolegénu, elastínu a mnohých enzýmov.Tento minerál pomáha aj pri prevencii vzniku srdcovocievnych ochorení, rakoviny či osteoporózy. Pri artritíde znižuje bolesť. Vplýva na zdravie mozgu, kĺbov a podporuje plodnosť u mužov i žien.
Najlepšie zdroje medi
Meď sa strebáva v žalúdku a tenkom čreve. Najlepšími zdrojmi tohto minerálu sú celozrnné obilniny, ovsené vločky, strukoviny, sója, slnečnicové semienka, hríby, ďatle, orechy, kakao, banány, pomaranče, jahody, maliny, slivky, hrušky, paradajky, zemiaky, olivy a listová zelenina.Meď získate aj zo živočíšnych zdrojov, hlavne z vajec. Môžete ju ale prijať aj z mäsa, pečienky, vnútorností a morských živočíchov. Samozrejmosťou sú doplnky výživy, ktoré sa však odporúčajú užívať v rovnaký čas a s jedlom, pretože inak by hrozilo podráždenie žalúdka.
Meď a jej odporúčaná denná dávka
Denná potreby medi je zhruba na úrovni 2 mg. U detí je potreba nižšie, asi 0,4 až 0,7 mg. Dospievajúci a dospeli by mali prijať denne 2 až 3 mg. Nikdy však neprijímajte viac ako 2 mg naraz, pretože meď má aj toxické vlastnosti. Jednorazový vysoký príjem by mohol spôsobiť hemolýzu a poškodenie pečene i mozgu.Prebytok medi v strave je vo všeobecnosti veľmi zriedkavý, ale ak nastane, budete pociťovať príznaky, ako sú bolesti brucha, problémy s trávením či zvracanie. Môže sa hromadiť v pečeni a spôsobiť Wilsonovu chorobu, ako aj iné mentálne poruchy. Väčšinou sa prebytok nepripisuje veľkému príjmu zo stravy, ale medeným hrncom, potrubiam, fajčeniu či používaniu insekticídov na zabíjanie hmyzu.
Nedostatok môže nestať nie len nízkym príjmom medi, ale aj pri chorobách a vysokých príjmoch železa, zinku a vitamínu C. Prejaví sa chudokrvnosťou, depigmentáciou, šedivením vlasov, vypadávaním vlasov, blednutím, vyrážkami, neplodnosťou, zhoršeným hojením rán. Citeľná ja aj únava.
Čítať ďalší článok:
Skracovačky sú efektívnejšie ako stroje na brucho