Realita je taká, že ak ste skutočne odhodlaní schudnúť alebo nabrať svaly, potom by ste mali byť dostatočne motivovaní k tomu, aby ste vyšli zo zóny pohodlia a navštívili posilňovňu. Stále sa však nájde len málo ľudí, ktorí sú cvičením tak posadnutí, že im to nerobí problém.
Väčšina bežných ľudí však má problém odhodlať sa k cvičeniu, či už dlhodobo alebo krátkodobo počas období krízy. Vtedy pomôže každý motivačný nástroj a veľmi efektívne v mnohých smeroch je finančné odmeňovanie.
Samotná finančná odmena za cvičenie však nevyhnutne nevedie k dodržiavania tréningového plánu. Vedci objavili krutú realitu – ak bolo obéznym pracovníkom ponúknutá zľava za poistenie, ak schudnú 5 % váhy, po roku nikto cieľ nesplnil bez ohľadu na výšku zľavy.
Peniaze sa však dajú na motiváciu využiť. Vedci to potvrdili za účasti 281 subjektov, ktoré mali urobiť 7000 krokov denne 26 týždňov po sebe. V prvých 13 týždňoch boli účastníci rozdelení do štyroch skupín:
1. skupina = žiadna odmena
2. skupina = 1,4 dolára za každý úspešný deň
3. skupina = lotéria o 1,4 dolára za každý úspešný deň
4. skupina = na začiatku dostali 42 dolárov, ale prišli o 1,4 dolára vždy, keď cez deň neurobili 7000 krokov
Výsledkom toho bolo, že prvé tri skupiny neboli dostatočne motivované, aby cieľ plnili. Štvrtá skupina však napĺňala cieľ o 50 % častejšie ako prvé tri. To demonštrovalo, že mocnejším motivátorom je, keď vám hrozí, že o peňažnú odmenu prídete.
Ak sa teda chcete motivovať peniazmi, namiesto toho, že si dáte finančnú odmenu po dosiahnutí cieľa, odovzdajte určitú významnú čiastku osobe, ktorej veríte, pred začatím vášho snaženia a ak svoj cieľ nesplníte, s peniazmi sa rozlúčte. Môžete ich venovať trebárs charite.
Letný režim, pôvodne z 08.05.2016.
Čítať ďalší článok:
Fit v akomkoľvek veku II. - 30. roky ženy Zdieľať na Facebooku