Áno, platí to. Tieto doplnky výživy sa spoliehajú hlavne na vplyv kofeínu, ktorý nájdete aj v káve. A tá vám tak vďaka tomu pomôže s vaším tréningom. Vypite ju hodinu pred ním a určite sa počas neho budete tešiť z lepšej koncentrácie i výkonnosti.
O čaro sa stará kofeín, ktorý bol už v 70. rokoch minulého storočia podrobený výskumom. Odvtedy bolo zrealizovaných veľa štúdií, ktoré zistili, že vo všeobecnosti prospieva fyzickej výkonnosti. Konkrétne má tieto pozitívne vplyvy:
1. podporuje výkonnosť
2. zlepšuje vytrvalosť
3. zvyšuje výdaj kalórií
4. o 20% dokáže zvýšiť rýchlosť metabolizmu
5. redukuje svalovú bolesť (2-3 šálky kávy)
6. zlepšuje cirkuláciu krvi
7. pomáha zachovávať svalovú hmotu počas starnutia
Tieto efekty sú výsledkom práce kofeínu, ktorý je ergogenickou kyselinou, a teda rýchlo absorbuje a vyplavuje do krvi adrenalín. To odďaľuje využívanie svalového glykogénu, vďaka čomu svaly dlhšie vydržia pracovať. Zdrojom energie sú prioritne tukové zásoby, čo vplýva aj na chudnutie.
Je dobré známe, že káva má čiastočne aj zlú reputáciu. Netreba to s ňou ani kofeínom preháňať, pretože môžu spôsobiť svalové kŕče, neskorú únavu, bolesti hlavy, problémy so spánkom. Kofeín takisto zaťažuje srdce. Optimálny príjem by sa preto mal udržiavať na úrovni 2-3 mg kofeínu na 1 kg hmotnosti jedinca. Pochopiteľne, čím dlhšie kávu pijete, tým slabšie účinky bude mať.
Príjem kávy v rozumnej miere je pre človeka prospešný aj z iných hľadísk. Má aj iné prospešné účinky pre vaše zdravie, ktoré sú vedecky podložené. Dočítať sa o nich môžete v jednom z našich starších článkov:
Sedem dôvodov, prečo je káva prospešná
Čítať ďalší článok:
Ako ovplyvňujú sklony lavičky vplyv benčpresu na svalovú stimuláciu? Zdieľať na Facebooku