V tomto článku vám prinášame päť tvrdení týkajúcich sa tukov, ktoré sú stále zaužívané, hoci nie sú pravdivé a vedecky opodstatnené. Ku každému si aj povieme, ako to v skutočnosti je.
Mýtus: Všetky tuky sú rovnaké a zlé
Fakt: Najpopulárnejší mýt je, že všetky tuky sú zlé. V skutočnosti však poznáme niekoľko druhov tukov, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín – zlé a dobré. Medzi zlé sa radia nasýtené a trans tuky, medzi dobré mononenasýtené a polynenasýtené tuky. Prvá skupina neprospieva srdcu, druhá áno.
Mýtus: Všetok telesný tuk je rovnaký
Fakt: To, kde máte svoj telesný tuk lokalizovaný, je dôležité. Zdravotné riziko je totiž vyššie u ľudí, ktorí majú viac tukov v oblasti brucha ako u tých, ktorý ho majú v stehnách či v oblasti sedacích svalov. Tuk v oblastí brucha obklopuje pečeň, ďalšie orgány, a je spojený s vyšším rizikom cukrovky.
Mýtus: Odtučnený výrobok je automaticky zdravý
Fakt: Keď na nejakom produkte v supermarkete uvidíte, že je odtučnený, neznamená to, že ho môžete skonzumovať a neodzrkadlí sa to negatívne na vašej postave. Mnoho odtučnených výrobkov má totiž viac cukru, rafinovaných sacharidov a kalórií, ktoré prispievajú k priberaniu. Nie sú prospešné ani k vášmu zdraviu.
Mýtus: Nízkotučná diéta je cestou k schudnutiu
Fakt: Mnoho ľudí si myslí, že nízkotučnou diétou schudnú najefektívnejšie. Nie je však zaujímavé, že v ére, kedy nastala revolúcia nízkotučného stravovania, sa výrazne zvýšil počet obéznych ľudí? Kľúčové pri chudnutí je obmedzenie celkového počtu prijatých kalórií. Tuky sú navyše pri chudnutí prospešné, pretože pomáhajú obmedzovať chuť do jedla.
Mýtus: Najdôležitejšie vo výžive je znížiť príjem tukov
Fakt: Nie je tak dôležité znížiť celkový príjem tukov vo výžive, aby ste dosiahli dobré zdravie. Rozhodujúce je to, v akom pomere jednotlivé tuky prijmete. Nemusíte ich celkový príjem znížiť, ak väčšinu z nich budú tvoriť dobré tuky. Tým zlým by ste sa mali strániť, no tie dobré majú svoje prospešné účinky pre organizmus a sú potrebné.
Čítať ďalší článok:
Ako maximalizovať výdaj energie pri chôdzi? Zdieľať na Facebooku