InstagramFacebookYoutube
Tréning

Sú začiatočníci pripravení na tréning s veľkou činkou

31. októbra 2016
Sú začiatočníci pripravení na tréning s veľkou činkou
Aký prístup k tréningu je najlepší, pokiaľ ide o začiatočníkov? Veľká činka budí rešpekt, ale je potrebné sa jej báť? Na tieto otázky si zodpovieme v tomto článku.

Začiatočníci často v eufórii precenia svoje sily a zvolia si tréningový program, ktorý je príliš náročný. Nie sú schopní ho zvládnuť a výsledkom toho sú slabé výkony, slabá disciplína a vysoké riziko poranení.

Ak s cvičením ešte len začínate, je potrebné začať zľahka a naučiť sa všetky základy, aby ste mohli napredovať aj dlho po vašom začiatku. Treba pritom zohľadniť váš súčasný stav – silovú úroveň, slabiny, obmedzenia. Ani tu to však netreba preháňať a preanalyzovať.

Článok pokračuje pod reklamou


Väčšinou platí, že začiatočník je slabý. Na tom nie je nič zlé. Začiatočník potrebuje čas, aby nadobudol vyššiu silu. Výborným spôsobom, ako ju dosiahnuť, je voliť cviky s veľkou činkou. Rešpekt teda budiť nemusí ani u začiatočníkov.

Je pekné, keď je na činke naložených veľa kotúčov, ale to, čo by začiatočník nemal robiť v prvom rade je – preceňovať svoje sily alebo sa naháňať za silovými výkonmi. Najťažšie si je totiž uvedomiť, že to chce čas a trpezlivosť.

Každý začiatočník by mal teda pristupovať k tréningu takto:

1. Uprednostňovať základné viackĺbové cviky. Ak sa cvičí celé telo, zabudnúť na izolované cviky. Ak sa cvičí split, aspoň jeden cviky v tréningovej jednotke by mal byť základný. Cviky ako benčpres, tlaky v stoji, príťahy, zhyby, drepy budujú silu i svaly efektívnejšie.

2. Pri cvičení bude základom voliť nižšie počty opakovaní, aby sa zaistilo, že bude udržaná koncentrácia na správne vykonanie cvikov. V tomto období je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa cvičenec naučil cvičiť cviky správnym spôsobom tak, aby svaly precvičil efektívne a aby znížil riziko zranenia. Keď sa vyvinie spojenie medzi mysľou a svalom, aby cvičenec dokázal preciťovať napätie v každom opakovaní, môžu sa počty opakovaní zvyšovať.

3. K tréningu treba trpezlivosť a je potrebné naučiť sa hneď na začiatku, že celý proces nejaký čas trvá. Pri správnom cvičení by ste mali výsledky vidieť o niekoľko týždňov, no potom sa budú pokroky spomaľovať. Nenechajte sa tým odradiť.

4. Ak je to nutné, nebojte sa požiadať o pomoc. Na začiatku budujeme základy a nikto učený na zem nespadol. Ak máte problém s nejakým cvikom alebo potrebujete poradiť so skladbou tréningu, obráťte sa na kvalifikovaného osobného trénera. Ten dohliadne, aby ste cviky cvičili korektne.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist