Začiatočníci často v eufórii precenia svoje sily a zvolia si tréningový program, ktorý je príliš náročný. Nie sú schopní ho zvládnuť a výsledkom toho sú slabé výkony, slabá disciplína a vysoké riziko poranení.
Ak s cvičením ešte len začínate, je potrebné začať zľahka a naučiť sa všetky základy, aby ste mohli napredovať aj dlho po vašom začiatku. Treba pritom zohľadniť váš súčasný stav – silovú úroveň, slabiny, obmedzenia. Ani tu to však netreba preháňať a preanalyzovať.
Väčšinou platí, že začiatočník je slabý. Na tom nie je nič zlé. Začiatočník potrebuje čas, aby nadobudol vyššiu silu. Výborným spôsobom, ako ju dosiahnuť, je voliť cviky s veľkou činkou. Rešpekt teda budiť nemusí ani u začiatočníkov.
Je pekné, keď je na činke naložených veľa kotúčov, ale to, čo by začiatočník nemal robiť v prvom rade je – preceňovať svoje sily alebo sa naháňať za silovými výkonmi. Najťažšie si je totiž uvedomiť, že to chce čas a trpezlivosť.
Každý začiatočník by mal teda pristupovať k tréningu takto:
1. Uprednostňovať základné viackĺbové cviky. Ak sa cvičí celé telo, zabudnúť na izolované cviky. Ak sa cvičí split, aspoň jeden cviky v tréningovej jednotke by mal byť základný. Cviky ako benčpres, tlaky v stoji, príťahy, zhyby, drepy budujú silu i svaly efektívnejšie.
2. Pri cvičení bude základom voliť nižšie počty opakovaní, aby sa zaistilo, že bude udržaná koncentrácia na správne vykonanie cvikov. V tomto období je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa cvičenec naučil cvičiť cviky správnym spôsobom tak, aby svaly precvičil efektívne a aby znížil riziko zranenia. Keď sa vyvinie spojenie medzi mysľou a svalom, aby cvičenec dokázal preciťovať napätie v každom opakovaní, môžu sa počty opakovaní zvyšovať.
3. K tréningu treba trpezlivosť a je potrebné naučiť sa hneď na začiatku, že celý proces nejaký čas trvá. Pri správnom cvičení by ste mali výsledky vidieť o niekoľko týždňov, no potom sa budú pokroky spomaľovať. Nenechajte sa tým odradiť.
4. Ak je to nutné, nebojte sa požiadať o pomoc. Na začiatku budujeme základy a nikto učený na zem nespadol. Ak máte problém s nejakým cvikom alebo potrebujete poradiť so skladbou tréningu, obráťte sa na kvalifikovaného osobného trénera. Ten dohliadne, aby ste cviky cvičili korektne.
Čítať ďalší článok:
Uľahčiť menštruáciu a menopauzu môžete aj správnou výživou