Či už sa behaniu venujete dlhšie alebo ešte len začínate, je dôležité trochu sa nad ním aj zamyslieť a nezačať rovno bez rozmyslu behať. Treba si dať pozor, aby ste nerobili nasledujúcich desať chýb:
1. Nezahrievate sa - základná chyba amatérskych bežcov – chýbajúca rozcvička. Rozcvička a ľahký beh v úvode spôsobia, že sa vám počas zvyšku tréningu bude behať ľahšie a nebudete riskovať zranenie.
2. Nevenujete čas vychladnutiu - ďalšom podobnou chabou je, že po dobehnutí do cieľa končíte. Čas by ste mali však venovať vydýchaniu a strečingu. Znížite tak svalovú bolesť a zvýšite svoju pružnosť.
3. Nesledujete svoju techniku - beh je prirodzená schopnosť ľudí, no ak chcete behávať rýchlejšie, dlhšie a efektívnejšie, musíte dbať aj na techniku vášho behania. Základom je – ramená uvoľnené dole, hlava hore s pohľadom vpred, ruky nekrížiť pred hrudníkom.
4. Vaše kroky sú príliš dlhé - na prvý pohľad sa to môže zdať ako dobrá vec, ale zvyk dlhých krokov vás skôr unaví a viac zaťažuje vaše kolená.
5. Nestravujete sa vhodne - ak idete na dlhší beh, bude lepšie, ak sa pred ním najete. Dve hodiny pred behom by ste si mali dať veľké jedlo, prípadne 30-40 minút pred behom menšie jedlo plné bielkovín a sacharidov (napr. proteínový koktail, ovsené vločky s ovocím). Netreba zabúdať na dostatok vody pred, počas i po behaní.
6. Nemáte vhodné oblečenie - základom pri behaní je mať vhodnú obuv. Následne sa treba zamerať aj na oblečenie, ktoré vás pri behaní neobmedzuje svojou tesnosťou, prílišnou voľnosťou, prípadne udržiavaním potu. Budete prekvapení, akí rozdiel urobí špecializované bežecké oblečenie.
7. Nemeníte svoje cesty - rovnaký čas, rovnaká trasa = nuda. Ak nebudete meniť svoje trasy, nie len, že vás bude behávanie časom ubíjať, ale nebudete sa ani zlepšovať.
8. Nemáte dostatočnú výzvu - ak chcete byť lepším bežcom, musíte si dávať ciele a výzvy. Musíte behávať ďalej, rýchlejšie či skúsiť intervalové behy.
9. Tlačíte na seba až príliš - na jednu stranu je výzva dobrá, no nemôžete to ani príliš preháňať. Pokroky musíte robiť pozvoľna a nie zhurta. Tým môžete ľahšie „vyhorieť“, prípadne sa zraniť.
10. Nie ste konštantní - nebude to ľahšie a nebudete sa cítiť lepšie, pokiaľ sa behávaniu nebudete venovať pravidelne na konštantnej báze. Stačí pritom behať tak trikrát týždenne.
Čítať ďalší článok:
Prečo nás ráno všetko bolí? Veda na to pozná odpoveď Zdieľať na Facebooku