SlovakFitness.sk

Tréning 19. 02. 2018

Sila malých zmien: Vplyv úchopu a postoja na cvičenie

ikonka
Nemusíte byť perfekcionisti, aby ste úspešne budovali svaly a silu. Ak sa však zameriate na také detaily, ako sú počas cvičenia pozícia rúk a nôh, neuškodíte si a zároveň môžete svoju snahu ešte zefektívniť. Platí tu, že každý detail sa počíta.

Úchop

Keď niekto začne v posilňovni spomínať úchop, väčšina cvičencov zbystrí pozornosť v očakávaní rady týkajúcej sa jeho posilnenia. Snaha posilniť svoj úchop je síce dobrá vec, ale často zatieňuje iný dôležitý aspekt úchopu.

Taká malá zmena, ako je rôzna pozícia rúk či šírka úchopu, dokážu významne pomôcť k budovaniu svalovej hmoty. Zároveň pomáhajú aj esteticky dolaďovať niektoré partie, vďaka čomu bude mať vaše telo komplexnejší vzhľad.

Niekedy odkáže zmena šírky úchopu alebo pozície rúk uľaviť aj pri určitom zranení alebo pri cviku, ktorý spôsobuje problémy u kĺbov. Činku môžete uchopiť na široko a na úzko (a všetko medzitým), ako aj nadhmatom, podhmatom, či voliť alternatívy cvikov s neutrálnou pozíciou rúk.

Postoj

Rovnako ako môže mať významný vplyv zmena úchopu, môže ho mať aj zmena postoja, resp. pozície nôh. Pochopiteľne, variabilita v tomto smere má význam pri cvikoch zameraných na rozvoj spodnej časti dela.

Rôzne široký postoj zdôrazňuje stimuláciu odlišných svalových vlákien a zároveň tým prekvapuje svaly nôh, ktoré sa tomu musia prispôsobiť. Tým pádom môžete efektívnejšie zlepšiť svoju celkovú silu a hmotu nôh.

Možno to niekoho prekvapí, ale u nôh to nie je len o šírke postoja. Môžete meniť aj smerovanie špičiek (von, rovno, dovnútra), môžete pri drepoch využiť „podpätok“ a vyvýšiť pozíciu päty. Tá môže byť aj nižšie ako predok chodidla, čo sa najčastejšie využíva pri výponoch, pri ktorých efektívne predlžuje rozsah pohybu.

Táto variabilita úchopu i pozície nôh je podceňovaná, ale vám môže byť veľmi nápomocná.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
bencpres-smutna-pravda-o-tlakoch-na-lavickeBenčpres – smutná pravda o tlakoch na lavičke ako-budovat-svaly-bez-dotknutia-cinky-ci-strojaAko budovať svaly bez dotknutia činky či stroja?ako-trenovat-ako-olympijsky-sprinterAko trénovať ako olympijský šprintér?chudnite-chodzou-ako-podporit-spalovanie-tukov-jednoduchymi-krokmiChudnite chôdzou. Ako podporiť spaľovanie tukov jednoduchými krokmi? crossfit-a-jeho-skryte-tajomstvoCrossFit a jeho skryté tajomstvo
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Magazín úspechu
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist