InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako trénovať ako olympijský šprintér?

14. júna 2018
Ako trénovať ako olympijský šprintér?
Zaujímalo vás niekedy, ako by trénoval silu a svoje schopnosti super hrdina? Potom sa rovno môžete pozrieť na tréning olympijských šprintérov. Tí v sebe zosobňujú silu, rýchlosť a výbušnosť vo vyšportovanom svalnatom tele.

Ako teda vyzerá typický tréning takýchto elitných športovcov? No, nie je to žiadna prechádzka ružovou záhradou. Ak chcete trénovať ako oni, vedzte, že týždenne venujú tréningu až 20 hodín.

Magazín Men’s Fitness priniesol tréning, ktorý je inšpirovaný práve šprintérmi a ktorý vám umožní spáliť tuky, vybudovať svaly, zlepšiť kondíciu i výbušnosť. Prípravu si rozdelíte na dve časti – tréning v posilňovni a tréning na dráhe.

Článok pokračuje pod reklamou


1. Tréning v posilňovni

Základom silového rozvoja šprintérov sú pochopiteľne základné cviky a cviky na výbušnosť. Preto budete v posilňovni klasickým spôsobom vykonávať silové premiestnenie, drepy s veľkou činkou a tlaky na lavičke s veľkou činkou.

Potom ešte príde na rad komplex cvikov, ktorý zopakujete dokopy trikrát. Zahŕňa tieto cviky, ktoré urobíte po sebe bez prestávky: zhyby, drepy s výskokom, zdvíhanie nôh vo vise, výpady vzad, kľuky na bradlách, ťahanie saní so záťažou.

Tréning šprintéra
Cvik Série Opakovania
Silové premiestnenie 5 5
Drepy 3 6
Benčpres 3 6
Zakončovací komplex:
Zhyby
Drepy s výskokom
Dvíhanie nôh vo vise
Výpady vzad
Kľuky na bradlách
Ťahanie saní so záťažou
3
10
12
20
8 na každú nohu
10
12 metrov

2. Tréning na dráhe

Ešte predtým, ako začnete naplno behať, sa musíte dôkladne zahriať a pripraviť si centrálny nervový systém. Na to vám poslúži dynamické zahrievanie pozostávajúce z 50-metrových úsekov poskokov, poskokov vzad, vysokých kolien, zakopávaní a ľahkému behu vzad. Na konci ešte švihajte nohami dopredu a dozadu. Každou urobte 10 opakovaní.

Po zahriati môžete prejsť k samotnému tréningu. Ten je rozdelený na dve jednotky. V prvej absolvujete osemkrát 200 metrov. Po každom behu sa chôdzou vráťte na štart a dajte si pauzu 2 minúty. Cieľom by malo byť dokončiť každý šprint pod 30 sekúnd.

V druhej jednotke budete akoby simulovať pretek. Dajte do toho všetko a zabehnite naplno 250 metrov. Následne si osem minút oddýchnite a absolvujte ešte dva šprinty na 150 metrov. Medzi nimi si dajte len 90-sekundovú pauzu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist