Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 05. 05. 2019

Kedy počas dňa spálite najviac kalórií?

ikonka
Zaujímalo by vás, kedy počas dňa spálite najviac kalórií? Rozhodujúce slovo v tom má váš cirkadiánny rytmus, ktorý prakticky predstavuje vaše vnútorné hodiny.

Cirkadiánny rytmus vám hovorí, kedy ste hlavní a kedy treba prijať nejaké jedlo, kedy ste unavení a mali by ste si pospať. Tiež rozhoduje o tom, kedy vaše telo spaľuje najviac energie z kalórií, a to aj v prípade, ak nič nerobíte.

Americkí výskumníci z Bostonu zverejnili v žurnále Current Biology závery svojej štúdie, ktorou zistili, že spálime o 10 percent kalórií viac v neskoré popoludnie a skorý večer ako spálime ráno.

Štúdia potvrdila dôležitosť cirkadiánneho rytmu na regulovanie metabolizmu. Tiež však vniesla trochu svetla do toho, prečo ľudia, ktorí majú nepravidelný spánkový rozvrh (napr. musia pracovať na nočných zmenách), majú vyššie riziko priberania.

Výskumníci sledovali mesiac sedem subjektov, ich aktivitu, stravovanie a spánkové chovanie. Títo ľudia boli zavretí v laboratóriu bez okien a hodín. Nemali prístup k telefónom ani internetu. Dostali však rozpis, kedy môžu jesť, spať a vstávať.

Každý večer chodili subjekty spať o štyri hodiny neskôr ako v deň predošlý. Keďže išlo o ekvivalent precestovania zemegule za týždeň, ich interné hodiny zmenám nestíhali. To spôsobilo, že si telo udržovalo vlastný čas bez spoliehania sa na vonkajšie vplyvy.

Na základe toho sa zistilo, že najmenej kalórií sa spálilo neskoro v noci (skoro ráno) biologického času subjektov a najviac o zhruba 12 hodín neskôr – popoludní a večer biologického času.

Štúdia bola malá, ale závery vniesli ukážku toho, ako ovplyvňuje cirkadiánny rytmus metabolizmus. Vedci tiež odporúčajú ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť, aby si udržali normálny harmonogram, ktorý je dôležitý pre celkové zdravie.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist