InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Ako premôcť jarnú únavu

Autor: PR článok  /   16. apríla 2021
Ako premôcť jarnú únavu
Na jar sa prebúdza zo zimného spánku nielen príroda, ale aj ľudský organizmus. A vtedy je vhodné telo očistiť od nazhromaždeného balastu a účinne stimulovať látkovú výmenu organizmu. Ako to dosiahnuť?

V ľudskom tele sa nachádzajú ťažké kovy, voľné radikály, rádioaktívne látky, vírusy, baktérie a metabolický odpad, ktorý sa do organizmu dostáva z ovzdušia, z potravín, z nápojov či počas stresu. Na jar sa toto zaťaženie prejavuje ako jarná únava. Človek pomalšie rozmýšľa, ťažšie sa sústredí a s väčšou námahou sa venuje svojim povinnostiam. Ako sa zbaviť jarnej únavy čo najefektívnejšie?

Čerstvá zdravá strava

Telo sa zbavuje toxínov štyrmi cestami – cez pľúca, pokožku, pečeň a obličky. Pľúcam odľahčíte dychovými cvičeniami a športovaním v prírode, kožu vyčistíte v saune. Pečeň a obličky je možné prečistiť ľahkou výživnou stravou, v ktorej bude prevažovať ovocie a čerstvá zelenina. Do miešaných šalátov je dobré na jar pridávať aj medvedí cesnak, ktorý obsahuje vitamín C, B, železo, horčík, zinok a vápnik. Medvedí cesnak podporuje trávenie, má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, preto je spolu s mnohými ďalšími potravinami skvelým bojovníkom proti jarnej únave. Podobné účinky má aj množstvo inej jarnej zeleniny, alebo žihľava. Niekoľkodňová čajová kúra z čerstvej mladej žihľavy úžasne prečistí tráviaci trakt a odľahčí organizmus. Nezabudnite, že telo, ktoré ovládajú toxíny rýchlejšie premôže vyčerpanie. A ak sa ľudský organizmus stane skladiskom jedov, to môže spôsobiť aj nespavosť, nervozitu či úzkosti. Zameniť jarnú únavu za životnú rovnováhu však pomôže zdravá výživa a pohybové aktivity v prírode.

Výlety do prírody

Jarnú únavu pomôžu zahnať aj prechádzky v prírode a športovanie. Na potulkách jarnou prírodou si môžete nazbierať prvé jarné kvety a vyzdobiť si nimi svoje príbytky. V chladných mesiacoch roka vám na výzdobu domácností dobre poslúžili umelé kvety, no na jar ich vďačne nahradia prvé snežienky, fialky a zlatý dážď, neskôr orgován, narcisy či tulipány. Prechádzka jarnou prírodou ponúka množstvo krásnych zážitkov, ktoré je možné ešte umocniť športovaním. Nielen chôdza, ale aj beh či bicyklovanie sú silnými hráčmi v boji proti jarnej únave. Po zime však každý chlapčenský či dievčenský bicykel nezabudnite dôkladne skontrolovať, aby ste jazdili bezpečne. Skontrolujte brzdy, pedále, reťaz, ložiská, kolesá a zvlášť duše. Pozornosť venujte tiež nastaveniu riadidiel a sedlu. A nezabudnite ani na odrazové, predné, bočné či zadné svetlá, aby vašu jazdu jarnou prírodou nenarušili žiadne technické problémy. Bicyklovaním posilníte nielen svoje svaly a pľúca, ale aj srdce a mozog. A s dobre vyvetranou hlavou hravo zvládnete aj jarnú únavu.

Foto: dreamstime.comZdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist